FANDOMZendaya, właśc. Zendaya Coleman (ur. 1 września 1996 w Oakland) – amerykańska aktorka, tancerka, piosenkarka i modelka.

Życiorys

Zendaya urodziła się w Oakland 1 września 1996. Zendaya w języku shona oznacza "w podzięce". Przez większość swojego życia (pracę rozpoczęła już w wieku 6 lat) Zendaya pracowała w show biznesie. W ramach programu uczniowskiego, rozpoczęła trening w California Shakespeare Theater, którego managerem była jej mama. Później kontynuowała naukę w Oakland School For Arts, następnie podczas CalShakes Conservatory Program oraz w American Conservatory Theatre. Podczas edukacji zagrała wiele głównych ról w przedstawieniach.

Kariera

Kariera Zendai rozpoczęła się od bycia dziecięcą modelką w kampaniach Macy’s, Mervyns, Old Navy oraz kilku innych marek. Wkrótce porzuciła jednak rolę modelki na rzecz tańca. Stała się członkiem „Future Shock”, tanecznej grupy z Oakland, a także grupy tancerzy hula należącej do AHA (ang. Academy of Hawaiian Arts – Akademia Hawajskiej Sztuki). Jej pierwszym występem był udział w teledysku Kidz Bop 15 wraz z Seleną Gomez. W 2010 rozpoczęła pracę na planie serialu Taniec rządzi. Wystąpiła w reklamie iCarly Toys, była także drugoplanową tancerką w kampanii Searsa, z gwiazdą Disneya – Seleną Gomez – w roli głównej. Wtedy nadeszła jej wielka szansa – odegranie roli Raquel „Rocky” Blue w serialu „Taniec rządzi”. Jej pierwsza debiutancka piosenka Swag It Out miała światową premierę 30 maja 2011. Nagrała również piosenkę i teledysk Watch Me razem ze swoją koleżanką z planu Bellą Thorne. Teledysk miał premierę 17 czerwca 2011. We wrześniu 2011 miała premierę jej najnowsza piosenka i teledysk do piosenki Dig Down Deeper, promujące nowy film o przygodach wróżki – Dzwoneczka (Tinker Bell and the Pixie Hollow Games). W kwietniu 2012 roku pojawił się mash-up z piosenką Belli Thorne pt: "Something to Dance For/TTYLXOX (Mash-Up)".

Jej debiutancka płyta „Zendaya” została wydana 17 września 2013 roku.

Zendaya wzięła udział w amerykańskiej wersji „Tańca z gwiazdami”. Zajęła drugie miejsce. Jej partnerem był Valentin Chmerkovskiy.

Swoich fanów przyciągnęła głównie dzięki swojej pasji do mody. W większości krajów Zendaya znana jest przede wszystkim, jako aktorka i tancerka. Jednak w Ameryce, artystka projektuje ubrania i dodatki do ubioru. W listopadzie 2016 wraz z innymi kobietami została wyróżniona tytułem Women of the Year magazynu „Glamour".
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2010 Taniec rządzi Rocky Blue Agnieszka Głowacka
2010 Powodzenia, Charlie! Rocky Blue Agnieszka Głowacka
2011 Wkręty z górnej półki Ona sama Agnieszka Głowacka
2012 Nie-przyjaciele Halley Brandon Agnieszka Głowacka
2012 Nadzdolni Sequoia Jones Agnieszka Głowacka
2014 Zaplikowani Zoey Stevens Agnieszka Głowacka
2015 K. C. Nastoletnia agentka K.C. Cooper Agnieszka Głowacka
2017 Spider-Man: Homecoming Michelle „MJ” Jones Wiktoria Wolańska
Wiktoria Wolańska - SMH
2019 Spider-Man: Daleko od domu Michelle „MJ” Jones Wiktoria Wolańska

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Spider-Man: Homecoming dubbingowana była przez Agnieszkę Głowacką.
  2. W dokumencie Access All Areas: Spider-Man: Homecoming we fragmentach filmu Spider-Man: Homecoming dubbingowana była przez Olgę Kalicką.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.