FANDOM


Zapłata (ang. Paycheck) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2003 roku w reżyserii Johna Woo, zrealizowany na podstawie opowiadania autorstwa Philipa K. Dicka pod tym samym tytiłem. Polski dubbing zlecony został przez Universal Pictures na potrzeby wydania DVD, które ukazało się na rynku 12 sierpnia 2004 roku. W kinach film wyświetlany był z napisami, zaś we wszystkich telewizjach zawsze emitowany jest w wersji lektorskiej.

Fabuła

Seattle odległej przyszłości. Michael Jennings jest młodym, ale bardzo już cenionym naukowcem. Pracuje dla tajnych korporacji przeprowadzających badania nad nowymi możliwościami ludzkiego mózgu. Niejaki James Rethrick proponuje mu kontrakt wart kilkadziesiąt tysięcy dolarów, ale umowa ma pewne ograniczenia.

Zobowiązuje Michaela do trzech lat nieprzerwanej pracy i ścisłej tajemnicy. Ponadto na zakończenie młody naukowiec ma zostać poddany eksperymentowi, który wykasowuje jego pamięć o tych wydarzeniach. Pewnego dnia Michael budzi się więc z niejasnym poczuciem, że zapomniał o czymś ważnym. Potęguje je świadomość, że jest przez kogoś śledzony. W dodatku zamiast oczekiwanego czeku z pracy dostaje kopertę z dziwnymi przedmiotami i pismem, w którym sam zrzeka się swojego wynagrodzenia. Co wydarzyło się przez ostatnie lata i dlaczego ścigają go jakieś podejrzane typy – oto pytania, na które musi znaleźć odpowiedź. Pomaga mu w tym piękna kochanka Rachel Porter. Wspólnie odkrywają, że w pamięci Michaela są luki, ale nie udało się jej do końca wykasować. Na podstawie drobnych epizodów, które zachowały się w jego głowie, rekonstruują ostatnie trzy lata z życia Michaela. Muszą zdążyć zanim dopadną ich zdeterminowani bandyci.

Zapłata jest utrzymaną w konwencji kina akcji ekranizacją opowiadania mistrza prozy science-fiction Philipa K. Dicka. Utwory zmarłego w 1982 roku pisarza bywają coraz częściej przenoszone na ekran. Są wśród nich tak głośne tytuły, jak Łowca androidów, Pamięć absolutna, Impostor: Test na człowieczeństwo czy Raport mniejszości. Reżyserię Zapłaty powierzono specjaliście od kina akcji Johnowi Woo. Jego filmy określa się jako majstersztyki gatunku – widowiskowe sceny realizowane są z wręcz baletową choreografią. Tak też jest w przypadku Zapłaty. Zadbał o to stały współpracownik Woo – Robert Galotti, który nadzorował również trening aktorów w zakresie obchodzenia się z bronią. Odpowiadający za efekty wizualne Gregory L. McMurray starał się ograniczyć komputerowe triki do minimum, stawiając na osobisty udział aktorów i kaskaderów.
Źródło opisu: Canal+

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Joanna Wizmur-Klimczuk Reżyseria
Anna Niedźwiecka-Medek Dialogi

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Grzegorz Małecki Michael Jenings Ben Affleck
Grzegorz Małecki - Zapłata
Jacek Rozenek James Rethrick Aaron Eckhart
Jacek Rozenek - Zapłata
Joanna Węgrzynowska-Cybińska Rachel Porter Uma Thurman
Joanna Węgrzynowska - Zapłata
Tomasz Steciuk Krótki Paul Giamatti
Tomasz Steciuk - Zapłata
Cezary Morawski John Wolfe Colm Feore
Cezary Morawski - Zapłata
Krzysztof Banaszyk Agent Dodge Joe Morton
Krzysztof Banaszyk - Zapłata
Janusz Wituch Agent Klein Michael C. Hall
Janusz Wituch - Zapłata
Paweł Szczesny Prokurator Brown Peter Friedman
Paweł Szczesny - Zapłata
W pozostałych rolach
Izabella Bukowska-Chądzyńska Rita Dunne Kathryn Morris
Izabella Bukowska - Zapłata
Agnieszka Kunikowska Maya Ivana Miličević
Agnieszka Kunikowska - Zapłata (Maya)
Hologram Krista Allen
Agnieszka Kunikowska - Zapłata (hologram)
Klaudiusz Kaufmann Stevens Christopher Kennedy
Klaudiusz Kaufmann - Zapłata
Jarosław Boberek William Dekker Serge Houde
Przedstawiciel Nexim
Robert Tondera Jude Callum Keith Rennie
Wojciech Paszkowski Przedstawiciel Nexim
Ewa Serwa-Galia Naukowiec Allcomu
Izabela Dąbrowska
Jacek Kopczyński
Hanna Polk
Marek Robaczewski
Iwona Rulewicz
Joanna Wizmur-Klimczuk

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.