FANDOM


Z kronik Barchesteru (ang. The Barchester Chronicles) – brytyjski dramat historyczny z 1982 roku, zrealizowany jako sześcioipółgodzinny miniserial przez telewizję BBC. Dubbing do niego zlecony został przez Telewizję Polską, a premierowa emisja pierwszego odcinka na antenie TVP1 odbyła się odbyła się 22 kwietnia 1984 roku.

Polski dubbing do serialu realizowano na przełomie 1983 i 1984 roku.

Fabuła

Kościół w małym i spokojnym Barchester staje się przedmiotem śledztwa, kiedy okazuje się, że Kościół anglikański bogaci się nadmiernie, wykorzystując do tego wątpliwe moralnie praktyki.

Wielebny Septimus Harding jest jedną z najbardziej szanowanych osób w Barchesterze, być może nawet najbardziej szanowanym obywatelem całego hrabstwa. Poza pracą w kościele, w którym działa cieszący się sławą chór, jest również naczelnikiem miejscowego szpitala, zamieszkiwanego przez grupę starszych dżentelmenów, otrzymujących uposażenie z woli zmarłego przed czterystu laty dobroczyńcy. Doktor John Bold przeprowadza śledztwo mające na celu ustalić, życzenie dawno zmarłego łaskawcy jest należycie wypełniane i przestrzegane. Okazuje się, że pensjonariusze otrzymują znacznie mniej, niż powinni, co skutkuje opublikowaniem w prasie artykułu potępiającego Kościół anglikański.

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Maria Piotrowska Reżyseria
Joanna Klimkiewicz Dialogi (odc. 1, 3, 6-7)
Grażyna Dyksińska-Rogalska Dialogi (odc. 2, 4-5)
Roman Błocki Dźwięk
Anna Łukasik Montaż (odc. 1)
Jolanta Nowaczewska Montaż (odc. 2, 4)
Halina Ryszowiecka Montaż (odc. 6)
Anna Szatkowska Montaż (odc. 3, 5, 7)
Jan Szatkowski Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Emilian Kamiński Wielebny Obadiah Slope Alan Rickman
Jerzy Tkaczyk
Wielebny Septimus Harding Donald Pleasence
Eleanor Bold Janet Maw
Archidiakon Grantly Nigel Hawthorne
Susan Grantly Angela Pleasence
Mary Bold Barbara Flynn
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.