FANDOM


Disambig W Encyklopedii polskiego dubbingu znajduje się więcej haseł o podobnej nazwie. Zobacz też: Wujaszek Wania (film 1971)

Wujaszek Wania (ros. Дядя Ваня, Diadia Wania. Sceny iz dieriewienskoj żyzni) – radziecki dwuczęściowy telewizyjny dramat filmowy z 1986 roku w reżyserii Gieorgija Towstonogowa, zrealizowany na podstawie sztuki Antona Czechowa pod tym samym tytułem. Dubbing do niego zlecony został przez Telewizję Polską i był emitowany 7 listopada 1988 roku. Prace nad polską wersją rozpoczęły się 16 sierpnia 1988, a zakończyły 6 września.

Fabuła

Telewizyjna adaptacja sztuki Wujaszek Wania Antona Czechowa, zrealizowana jako film telewizyjny, nagrywana jednak na modłę teatru. Profesor Aleksandr Sieriebriakow ze swoją młodą żoną Heleną przybywa do majątku ziemskiego, odziedziczonego po pierwszej żonie i zarządzanego przez jej brata, Iwana Wojnickiego. Profesor chce sprzedać posiadłość, Wojnicki kocha się zaś skrycie w jego żonie, którą na miejscu uwodzi przyjaciel rodziny, doktor Astrow. W nim z kolei zakochana jest córka profesora, Sonia. W tej dusznej atmosferze prowincji, pośród wzajemnych żalów i tłumionych namiętności, dojdzie wkrótce do dramatycznego wybuchu skrywanych emocji
Źródło opisu: Filmweb (BartekM)

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Maria Piotrowska Reżyseria
Joanna Klimkiewicz Dialogi
Ryszard Żórawski Dźwięk i montaż
Mieczysława Kucharska Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Aleksandr Sieriebriakow Jewgienij Lebiediew
Iwan Wojnicki Oleg Basiłaszwili
Michaił Astrow Kiriłł Ławrow
Jelena Sieriebriakowa Natalia Daniłowa
Sonia Sieriebriakowa Tatiana Biedowa
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.