FANDOM


Wszystko o Ewie (ang. All About Eve) – amerykański dramat filmowy z 1950 roku w reżyserii Josepha L. Mankiewicza, zrealizowany na podstawie opowiadania The Wisdom of Eve autorstwa Mary Orr. Dubbing do filmu zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1960 roku. Podczas emisji telewizyjnych emitowany jest z lektorem, taka sama wersja znajduje się na wszystkich wydaniach DVD. Zachowana kopia filmu w takiej wersji kilkakrotnie wyświetlana była w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej, m.in. w lutym 2012 roku w ramach cyklu „Bogini filmowego firmamentu – Marilyn Monroe w 50. rocznicę śmierci” i w czerwcu 2016 roku (retrospektywa „W blasku Marilyn Monroe”). W czerwcu 2016 roku film ponownie wprowadzony został na ekrany kin, jednak wyłącznie w wersji z napisami.

Fabuła

Do Margo Channing, starzejącej się gwiazdy Broadwayu, przychodzi skromna, nieśmiała Ewa Harrington, jej zagorzała fanka. Zdobywa zaufanie Margo i zostaje jej sekretarką. Jednak dziewczyna coraz bardziej zaczyna ingerować w życie prywatne i zawodowe aktorki, a także wkrótce zostaje jej dublerką na scenie. Przez przypadek zastępuje ją w przedstawieniu i otrzymuje pozytywne recenzje. Dzięki protekcji cynicznego krytyka teatralnego Addisona DeWitta Ewa zyskuje duży rozgłos oraz zdobywa rolę, którą pierwotnie miała zagrać Margo.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Łodzi Realizacja nagrań
Romuald Drobaczyński Reżyseria
Janina Balkiewicz Dialogi
Krystyna Bilska
Anatol Łapuchowski Dźwięk
Henryka Gniewkowska Montaż

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Aniela Świderska Margo Channing Bette Davis
Katarzyna Łaniewska Eve Harrington Anne Baxter
Artur Młodnicki Addison DeWitt George Sanders
Alicja Pawlicka Karen Richards Celeste Holm
Wiesław Machowski Bill Simpson Gary Merrill
August Kowalczyk Lloyd Richards Hugh Marlowe
Mieczysław Pawlikowski Max Fabian Gregory Ratoff
Wanda Chwiałkowska Phoebe Barbara Bates
Krystyna Feldman Birdie Coonan Thelma Ritter
Teresa Watras Panna Caswell Marilyn Monroe
Teresa Ujazdowska Dziewczyna Randy Stuart
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.