FANDOMWilliam Edward „Bill” Fichtner (ur. 27 listopada 1956 roku w Mitchel Air Force Base na Long Island w Nowym Jorku) – amerykański aktor pochodzenia niemieckiego.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w Mitchel Air Force Base na Long Island jako syn Patricii A. (z domu Steitz) i Williama E. Fichtnera. Wychowywał się w Cheektowaga w hrabstwie Erie w stanie Nowy Jork z czterema siostrami: Mary, Margaret, Pamelą i Patricią. W młodości uprawiał gimnastykę artystyczną. W 1974 ukończył Maryvale High School w Cheektowaga. Po ukończeniu Farmingdale State College w 1976 roku na wydziale kryminologii, uczęszczał do The College at Brockport, State University of New York i zdobył tytuł Bakalaureat na kierunku spraw karnych w 1978 roku. Następnie studiował w nowojorskiej American Academy of Dramatic Arts. W Farmingdale State College jego przyjaciel Don Harvey pomógł mu podjąć decyzję o studiach aktorskich i występach na Broadwayu. 18 maja 2008 roku, Fichtner otrzymał tytuł doctor honoris causa od Farmingdale State College.

Kariera

Swoją karierę zaczął od udziału w operze mydlanej CBS As the World Turns (1987) jako Rod Landry. Po występie w Malcolm X (1992), pojawił się jako menedżer sceniczny w filmie Roberta Redforda Quiz Show (1994) u boku Johna Turturro, Roba Morrow i Ralpha Fiennesa. Rok później znalazł się w obsadzie dwóch thrillerów sci-fi - Zabójcza perfekcja (Virtuosity, 1995) z Denzelem Washingtonem i Kelly Lynch oraz Kathryn Bigelow Dziwne dni (Strange Days, 1995) z Ralphem Fiennesem, Angelą Bassett i Juliette Lewis, a także kryminalnych: Michaela Manna Gorączka (Heat, 1995) u boku Ala Pacino i Roberta De Niro oraz Stevena Soderbergha Na samym dnie (Underneath, 1995) z Peterem Gallagherem.

Stał się popularny wśród szerokiej publiczności dzięki roli Kenta w dramacie sci-fi Roberta Zemeckisa Kontakt (Contact, 1997) z Jodie Foster. Potem wystąpił w thrillerze kryminalnym Kevina Spaceyego Albino Alligator (1997) z Mattem Dillonem, Faye Dunaway i Garym Sinise, thrillerze sci-fi Michaela Baya Armageddon (1998) u boku Bruce’a Willisa i Bena Afflecka w roli pułkownik Williama Sharpa, czarnej komedii Douga Limana Go (1999) z Katie Holmes.

Można go było także zobaczyć w filmach: The Moguls, Wykiwać klawisza, Equilibrium, Ostrza chwały czy Mroczny rycerz (The Dark Knight) oraz serialach, m.in.: Inwazja jako szeryf czy Skazany na śmierć w roli agenta specjalnego. Udzielił też głosu Kenowi Rosenbergowi, postaci z gier: Grand Theft Auto: Vice City (2002) i Grand Theft Auto: San Andreas (2004), a także Turok (2008) jako Logan i Call of Duty: Modern Warfare 3 (2011) jako Sandman.

Życie prywatne

Stał się fanem NHL, a dokładnie drużyny Buffalo Sabres. W 1996 rozwiódł się z Betsy Aidem, z którą ma syna. 25 lipca 1998 poślubił Kymberly Kalil, mają syna.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2008 Turok Logan Artur Młyński
Turok Artur Młyński (Logan)
2013 Jeździec znikąd Butch Cavendish Krzysztof Stelmaszyk
2014 Wojownicze żółwie ninja Eric Sacks Cezary Morawski
2016 Dzień Niepodległości: Odrodzenie Generał Joshua T. Adams Przemysław Bluszcz
Przemysław Bluszcz - DNO

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.