FANDOM


Wiek niewinności (ang. The Age of Innocence) – amerykański melodramat kostiumowy z 1993 roku w reżyserii Martina Scorsesego, zrealizowany na podstawie powieści Edith Wharton pod tym samym tytułem. Dubbing do filmu zlecony został w latach 90. przez Canal+, który jako jedyny emitował go w takiej wersji. Prace nad polską wersją zakończyły się 8 stycznia 1997 roku, a na antenie stacji wersja z nią zadebiutowała 24 stycznia tego samego roku.

Fabuła

Martin Scorsese, specjalista od mafii, ciemnych stron Nowego Jorku i współczesnych, brutalnych, ocierających się o naturalizm dramatów, wydawał się jedną z ostatnich osób, które można by podejrzewać o chęć nakręcenia takiego filmu jak Wiek niewinności.

Chodzi tu bowiem o dramat kostiumowy, adaptację wydanej w 1930 roku powieści Edith Wharton. Autorka opisuje w niej nowojorską socjetę drugiej połowy XIX wieku. To świat skrajnie różny od plebejskiego, wulgarnego uniwersum podejrzanych zaułków Manhattanu, które Scorsese zwykł przedstawić w swoich filmach. W środowisku arystokratycznych, bogatych rodów z książki Wharton obowiązują wyrafinowane maniery, skomplikowany system konwenansów, rytuałów, ściśle przestrzegany kodeks społecznych zachowań. A jednak Martin Scorsese nie tylko udowodnił, że potrafi sobie doskonale poradzić z filmem w historycznych realiach, lecz także pokazał, że emocje i konflikty nowojorskiego eleganckiego towarzystwa sprzed wieku nie są wcale tak odległe od namiętności, które zaobserwować można we współczesnych nowojorskich slumsach – różnica polega tylko na formach ich manifestowania.

Bohater Wieku niewinności, Archer, jest potomkiem starego nowojorskiego rodu. Zgodnie z zasadami obwiązującymi w jego środowisku, rodzina młodego człowieka już dawno zaaranżowała dla niego małżeństwo. Archer ma wkrótce poślubić miłą, ładną i cieszącą się doskonałą reputacją May Welland. Jest z tej perspektywy całkiem zadowolony, ale tylko do czasu, kiedy w Nowym Jorku pojawi się kuzynka narzeczonej, hrabina Oleńska. Ta niezwykła kobieta złamała wszystkie tabu eleganckiego Nowym Jorku. Nie dość, że poślubiła człowieka pochodzącego spoza towarzystwa – polskiego hrabiego Oleńskiego – i uciekła z nim do Europy, to jeszcze pozwoliła sobie porzucić męża i, jak gdyby nigdy nic, wrócić do Nowego Jorku. Takie postępowanie to więcej niż skandal – skompromitowana hrabina traktowana jest przez wszystkich jak trędowata. Przez wszystkich z wyjątkiem Archera, który nie może się oprzeć fascynacji tą piękną, łamiącą konwenanse damą. Młodego człowieka najpierw zdumiewa, a potem zachwyca niezależność i swoboda hrabiny. Konsekwencje spotkania z Oleńską będą oczywiście, w towarzyskim i uczuciowym sensie, nieobliczalne.

Krytycy porównywali Wiek niewinności do filmów autorskiej spółki Merchant-Ivory, takich jak Pokój z widokiem, Okruchy dnia czy Powrót do Howards End. Podobnie jak obrazy Brytyjczyków, dzieło Martina Scorsesego zachwyca dbałością o szczegół, maestrią w odtwarzaniu nie tylko materii, lecz także ducha historycznej epoki. Wiek niewinności jest spektaklem, w którym każdy gest, spojrzenie czy grymas twarzy ma swoje znaczenie i głębszy sens. Trójka gwiazdorów grających główne role, Daniel Day-Lewis, Winona Ryder i Michelle Pfeiffer wznoszą się tu na wyżyny aktorskiego kunsztu, przenosząc widza w pełen niedomówień, subtelnych intryg i cichych dramatów koniec XIX wieku w Nowym Jorku.
Źródło opisu: Ale kino+

Ekipa

Twórca Funkcja
Master Film Realizacja nagrań
Henryka Biedrzycka Reżyseria
Urszula Ziarkiewicz-Kuczyńska Dźwięk
Agnieszka Kołodziejczyk Montaż
Romuald Cieślak Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Piotr Adamczyk Newland Archer Daniel Day-Lewis
Ewa Kania-Grochowska Hrabina Ellen Oleńska Michelle Pfeiffer
Dominika Ostałowska May Welland Winona Ryder
W pozostałych rolach
Renata Dobrowolska-Kryczek Gertrude Lefferts Tracey Ellis
Maria Ciesielska Regina Beaufort Mary Beth Hurt
Małgorzata Drozd Aktorka Cindy Katz
Andrzej Gawroński Philip Brian Davies
Ryszard Jabłoński Kwiaciarz Clement Fowler
Jerzy Kamas Pan Letterblair Norman Lloyd
Elżbieta Kijowska-Rozen Pani Welland Geraldine Chaplin
Stefan Knothe Rivière Jonathan Pryce
Aleksandra Koncewicz Pani Archer Siân Phillips
Irena Kownas Pani Mingott Miriam Margolyes
Zofia Kucówna Narratorka Joanne Woodward
Dorota Lanton Janey Archer Carolyn Farina
Wiesław Machowski Sillerton Jackson Alec McCowen
Mieczysław Morański Larry Lefferts Richard E. Grant
Cezary Nowak Aktor Thomas Gibson
Aleksandra Rojewska Katie Blenker Domenica Cameron-Scorsese
Zdzisław Tobiasz Henry van der Luyden Michael Gough
Andrzej Tomecki Biskup Henry Fehren
Robert Tondera Ted Archer Robert Sean Leonard
Alicja Wyszyńska Louisa van der Luyden Alexis Smith
Andrzej Zieliński Julius Beaufort Stuart Wilson
Jolanta Bujnowska Nastasja
Jerzy Złotnicki Gość

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.