Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Whoopi Goldberg właśc. Caryn Elaine Johnson (ur. 13 listopada 1955 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka dramatyczna i komediowa oraz piosenkarka. Laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Uwierz w ducha.

Życiorys

Wybrała pseudonim Whoopi Cushion (tłum. Poduszka Pierdziuszka), jednak za poradą matki zaczęła używać nazwiska Goldberg, twierdząc że ma żydowskich przodków.

Na scenę trafiła w wieku ośmiu lat. Na rozpoczęcie kariery komediowej w San Francisco, opracowała „widowisko na jedną aktorkę” pt. The Spook Show (Straszące Widowisko). Dzięki temu programowi Mike Nichols zwrócił na nią uwagę i przeniósł show na Broadway. Jej kariera filmowa rozpoczęła się od roli Celie w filmie Stevena Spielberga Kolor purpury. Za tę rolę nominowano ją w 1986 do nagrody Oscara jako najlepszą aktorkę. Po tej roli kontynuowała swoje widowisko na jedną aktorkę.

W większości swoich ról filmowy z lat 80. XX w. grała kobiety o wyrazistych i mocnych charakterach. Były to głównie role komediowe, jak we Włamywaczce (Burglar), Śmiercionośnej ślicznotce (Fatal Beauty), Jumpin’ Jack Flash, ale także role w dramatach, jak w Sercu Klary (Claras Heart).

Miejsce liczącej się aktorki potwierdziła rolą w filmie Uwierz w ducha (Ghost) jako wróżka-oszustka, nawiązująca kontakty z duchami zmarłych. Za tę rolę otrzymała Oscara w 1990.

Dzięki rozpoznawalności i charakterystycznemu urokowi chętnie zapraszana była do wielu seriali telewizyjnych i produkcji kinowych. Z tego powodu widziano ją m.in. w monumentalnych produkcjach science-fiction z serii Star Trek.

Aktorka od 2006 do 2008 prowadziła w Stanach Zjednoczonych poranną audycję radiową Wake up with Whoopi. Od 2007 jest prezenterką w programie The View w stacji telewizyjnej ABC Network.

Od 2003 grała we własnym serialu komediowym Whoopi, nadawanym przez sieć telewizyjną NBC do kwietnia 2004, złożonym z 22 odcinków.

Dnia 17 września 2003 nadano jej tytuł honorowy ambasadorki dobrej woli UNICEF.

Jest właścicielką hotelu w Nowym Jorku o nazwie Le Mont Hotel.

Życie prywatne

W 1974 urodziła córkę Alexandrę. W tym samym roku rozwiodła się z ojcem dziecka. W 1986 ponownie wyszła za mąż za holenderskiego kamerzystę Davida Claessena, z którym również wkrótce się rozwiodła.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1994 Klan urwisów Mama Buckwheata
1994 Władca ksiąg Przygoda (głos) Stanisława Celińska
2000 Rocky i Łoś Superktoś Sędzia Grażyna Marzec
2005 Zebra z klasą Koza Frania (głos) Stanisława Celińska
2008 Kudłaty zaprzęg Pani Mittens (głos) Anna Sroka-Hryń
2011 Muppety Ona sama Olga Omeljaniec
2014 Wojownicze żółwie ninja Bernadette Thompson Miriam Aleksandrowicz
2017 Następcy 2 Urszula (głos)
Filmy i seriale animowane
1994 Król lew Shenzi Miriam Aleksandrowicz
1997 Niedźwiedź w dużym niebieskim domu Wielka Bandini
1998 Rudolf, czerwononosy renifer Mrozelda, Zła Królowa Lodu Stanisława Celińska
1998 Zapasy na śmierć i życie Ona sama Jolanta Wołłejko
2002 Madeline Panna Clavel
2004 Król Lew 3: Hakuna matata Shenzi Miriam Aleksandrowicz
2010 Dzielna mała ciuchcia Wieża Katarzyna Kozak
2010 Toy Story 3 Stretch
2014 7K Magiczne lustro
2014 BoJack Horseman Mikhaela
2015 Miles z przyszłości Mistrzyni gry Barbara Zielińska

Linki zewnętrzne