Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Waldemar Barwiński (ur. 11 kwietnia 1973 roku w Zamościu) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także dubbingowy.

Życiorys

Absolwent klasy matematyczno-fizycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Zamościu, potem – PWST w Warszawie (1996).

Aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie (od 1996 roku), gościnnie występuje też w innych teatrach warszawskich. Dużą popularność przyniosły mu role na małym ekranie (seriale: Sława i chwała, Dom, Plebania, Na dobre i na złe, Anioł Stróż). Wcielił się w postać Pawła Pawika w serialu telewizyjnym Egzamin z życia (2006-2008) oraz mecenasa Barskiego w produkcji TVN-u Majka (2009-2010).

Jego żoną jest Monika Grzybowska, z którą ma dwóch synów: Jana i Kostka.

W teatrze oficjalnie zadebiutował 11 lutego 1996 roku rolą Fryderyka Chopina w spektaklu Wokół Chopina Michała Znanieckiego na deskach warszawskiego Teatru Narodowego (Scena Operowa).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2006 Lassie Tom Jamie Lee
2007 Za linią wroga II: Oś zła Robert James Nicholas Gonzalez
2008 Asterix na olimpiadzie Głośnix Dręczydrut Francis Lalanne
2008 Opowieści z Narnii: Książę Kaspian
2010 Zemsta futrzaków Dan Sanders Brendan Fraser
2011 Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja Generał Conan Antonio Motti Richard LeParmentier
2011 Mali agenci: Wyścig z czasem Wilbur Wilson Joel McHale
2012 Hobbit: Niezwykła podróż Bilbo Baggins Martin Freeman
2013 Hobbit: Pustkowie Smauga Bilbo Baggins Martin Freeman
2013 Jeździec znikąd Wendell JD Cullum
2013 Życie Pi Ravi Patel (18-19 lat) Vibish Sivakumar
2014 Hobbit: Bitwa pięciu armii Bilbo Baggins Martin Freeman
2014 Wojownicze żółwie ninja Harley Pasternak Harley Pasternak
2014 X-Men: Przeszłość, która nadejdzie Młody Charles Xavier / Profesor X James McAvoy
2015 Exodus: Bogowie i królowie Wicekról Hagep Ben Mendelsohn
2015 Kraina jutra
2016 BFG: Bardzo Fajny Gigant Pan Tibbs Rafe Spall
2016 Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć Henry Shaw jr Josh Cowdery
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Everett K. Ross Martin Freeman
2016 Nowe przygody Aladyna
2016 Warcraft: Początek Medivh Ben Foster
2016 Wszystkowidząca
2016 X-Men: Apocalypse Charles Xavier / Profesor X James McAvoy
2017 Boy 7 Willem de Geer Menno van Beekum
2017 Mikołaj i spółka Janek Johann Dionnet
2017 Monster Trucks Wade Coley Frank Whaley
2017 Transformers: Ostatni rycerz Topspin Steven Barr
  • Szef departamentu
  • Głos z głośnika
2017 Zamiana Trener Malloy Darrin Rose
2018 Czarna Pantera Everett K. Ross Martin Freeman
2018 Jurassic World: Upadłe królestwo Eli Milis Rafe Spall
2018 Maria Magdalena Piotr Chiwetel Ejiofor
2018 Mowgli: Legenda dżungli John Lockwood Matthew Rhys
2018 Rampage: Dzika furia Park Will Yun Lee
2018 Tam, gdzie mieszka Bóg
2019 Godzilla II: Król potworów Tim Mancini Randall P. Havens
2019 Terminator: Mroczne przeznaczenie Szeryf
2019 X-Men: Mroczna Phoenix Charles Xavier / Profesor X James McAvoy
2020 Doktor Dolittle Doktor Blair Mudfly Michael Sheen

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2012 Przygody Sary Jane (teleTOON+) Eddie Smith Christopher Pizzey
2017 Fatalna czarownica
2019 Star Wars: The Mandalorian IG-11 (odc. 1, 7-8) Taika Waititi (głos)
2019 Wiedźmin Filavandrel (odc. 2) Tom Canton

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2005 Madagaskar Szeregowy Christopher Knights
  • Ogrodnik
  • Tukan
2006 Heroes of Might and Magic V Ossir
2006 Neverwinter Nights 2 Cain Geoffrey Arend
  • Żołnierz z Fortu Locke
  • Bennon
  • Sir Nevalle
  • Mieszkaniec Neverwinter
2006 Warhammer: Mark of Chaos Włócznicy Mrocznych Elfów (Battle March)
Kusznicy Mrocznych Elfów (Battle March)
2007 Artur i Minimki Szeryf
Sługusy
2007 The Settlers: Narodziny imperium Marcus
2007 Wiedźmin Radowid V Srogi Waldemar Barwiński
  • Leo
  • Zwiadowca
  • Gwardzista
  • Posłaniec
  • Mervin Ademeyn
  • Strażnik
  • Strażnicy przyboczni Foltesta
2008 Alone in the Dark Hammet Jason Adam Griffith
Kanalarz
2008 Mass Effect Ethan Jeong Rick Zieff
  • Żołnierz Przymierza
  • Ochrona ExoGeni
2008 Piorun Gwary
2008 The Settlers: Narodziny imperium – Wschodnie królestwa Marcus
2009 Colin McRae: DiRT 2 Marco Trillo
  • Mark Vogel
  • Vitalij Ivanov
2009 Dragon Age: Początek Sir Gilmore Matthew Ashforde
  • Sierżant Kylon
  • Casivir
  • Ilen
  • Berwick
  • Krasnoludzki szlachcic
  • Strażnik miejski
  • Emisariusz Pether
  • Strażnicy miejscy
  • Felix de Grosbois (Kamienny więzień)
2009 Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów Buck James Patrick Stewart
2009 Fantasy Wars: Złota edycja Kapitan powietrznego korabi (Przymierze Elfów)
  • Illair
  • Elfi mieczownicy
  • Mieczownik
2009 NecroVisioN Brytyjski żołnierz Waldemar Barwiński
Niemiecki żołnierz Waldemar Barwiński
2009 Tom Clancy’s EndWar Jednostki wojskowe
2009 Tom Clancy’s H.A.W.X. Casper
2009 Załoga G Darwin Sam Rockwell
2010 Arcania: Gothic 4 Doran
  • Calamus
  • Baldrin
2010 Disciples III: Odrodzenie Elfi dzikus
  • Zbir
  • Wartownik
  • Rycerz Imperium
2010 Dragon Age: Początek – Przebudzenie Strażnik wioski
2010 Mass Effect 2 Kaidan Alenko Raphael Sbarge
  • Etarn Tiron
  • Daniel
  • Kapitan Gavorn
  • Ranny najemnik
    Wykrzyknik.png
  • Pracownik
  • Więzień
  • Ogrinn
  • Szef kuchni
  • Załogant Matthews
  • Turianin
  • Fargut
  • Ogłoszenie SOC
  • Reklama holowyświetlacza
  • Salarianin
  • Maelon Heplorn
2010 SOCOM: U.S. Navy SEALs Fireteam Bravo 3 Toro
2010 The Settlers 7: Droga do królestwa Drakorian Matthias Keller
2011 Battlefield 3 Kowadło
Strażnik 2-1-2
2011 Crysis 2 Żołnierz CELL
2011 League of Legends Rakan
2011 RAGE Caleb
  • Aiden (niektóre kwestie)
  • Jacob
  • Osadnik Rikter
  • Carl „Wąski”
2011 Resistance 3 Gary
  • Martin
  • Wartownik
2011 Scooby-Doo! Pierwsze strachy Seth Angler James Arnold Taylor
2011 Tajemnice Aeropolis Mąż Fiony
Żołnierz w archiwum
2011 Uncharted 3: Oszustwo Drake’a Talbot Robin Atkin Downes
2011 Wiedźmin 2: Zabójcy królów Radowid V Srogi Waldemar Barwiński
2012 Diablo III Łowca demonów Robin Atkin Downes
2012 Epic Mickey 2: Siła dwóch Gremlin Kopernik
2012 Halo 4 Żołnierze
2012 Medal of Honor: Warfighter Voodoo Jon Bruno
Żołnierz
2012 Risen 2: Mroczne wody Fernando
  • Gilles
  • Angus
  • Robotnik
  • Bartolo
  • Benito
2012 Scooby-Doo! Nawiedzone bagno Moose Grady Harmon
2012 Winx Club: Pierwsza randka Taylor
2012 XCOM: Enemy Unknown Soundset męski #2
2013 Company of Heroes 2 Strzelec wyborowy
2013 Disney Infinity Thor Travis Willingham
2013 God of War: Wstąpienie Kastor (Większy brat) David Wayne Collins
2013 The Last of Us Robert Robin Atkin Downes
2013 Tomb Raider Naukowiec Osi Robin Atkin Downes
  • Żołnierz
  • Więzień
2014 Diablo III: Reaper of Souls Łowca demonów Robin Atkin Downes
2014 Enemy Front Leliwa
  • Łukasz
  • Żołnierze AK
2014 Hearthstone Szalony naukowiec
  • Bombardier (Gobliny vs Gnomy)
  • Ogr Mogor (Gobliny vs Gnomy)
2014 LittleBigPlanet 3 Newton Hugh Laurie
2014 Sunset Overdrive King Buzzo Buzz Osbourne
2015 Battlefield Hardline Policjanci
2015 Dying Light Nick
  • Cenk
  • Dawid
  • Michael
  • Aman
  • Rybak
2015 Everybody’s Gone to the Rapture Sam Baker Simon Lenagan
Terry Fletcher Timothy Watson
2015 Until Dawn Joshua „Josh” Washington Rami Malek
2015 Wiedźmin: Dziki Gon Radowid V Srogi Waldemar Barwiński
2015 Wiedźmin: Dziki Gon – Serca z kamienia Gość karczmy Waldemar Barwiński
David Afternsborough Waldemar Barwiński
2016 Battlefield 1 Wilson Michael Jibson
2016 Dishonored 2 Mortimer Ramsey Sam Rockwell
2016 Dying Light: The Following Burak
  • Kemel
  • Zapaśnik
2016 Gwint: Wiedźmińska gra karciana Radowid V Srogi Waldemar Barwiński
  • Inkwizytor Wiecznego Ognia
  • Mistrz kamuflażu
  • Neofita Scojatel
2016 Ratchet & Clank Alonzo Drek Eric Bauza
2016 Starcraft II: Nova Covert Ops Technik
2017 Fortnite Głos pomocniczy
2017 Horizon: Zero Dawn Brageld
  • Omas
  • Kimik
  • Jorgriz
  • Wojownicy Nora
2017 Horizon: Zero Dawn — The Frozen Wilds Gildun Donovan Patton
Banucki wieśniak
2017 Need for Speed: Payback Sean „Mac” MacAlister David Ajala
2017 Star Wars: Battlefront II Pilot Ruchu Oporu
2018 Detroit: Become Human Detektyw Gavin Reed Neil Newbon
2018 FIFA 19 Francisco Exposito
2018 God of War Ratatoskr
2018 LEGO DC Super-Villains: Złoczyńcy Joker Mark Hamill
  • Clock King
  • Trickster
2018 LEGO Iniemamocni Bernie Kropp Lou Romano
  • Concierge
  • Czyściciel okien
  • Don
  • Farmer
  • Mężczyzna
  • Oficer policji
  • Strażnik wyspy Nomanison
  • Robotnik
  • Obywatel
2018 The Inpatient Victor Mulgrim Arnold Youngjik-Kim
2019 Days Gone Leon Alvarez Kaiwi Lyman
  • Mercer
  • Pastor
2019 FIFA 20 Jayzinho
2019 RAGE 2 Mo Remick Bumper Robinson
Dizzy de Luxe Bumper Robinson
2020 Cyberpunk 2077 Anders Hellman Alec Newman
2020 Ghost of Tsushima Mnich
2020 Warcraft III: Reforged Krasnolud
Siepacz spaczonych orków

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie Buck Simon Pegg
2016 Mrówka Z Z-4195 Woody Allen
2017 Czarny kocioł Zgnilak Phil Fondacaro
2017 Kocur Rifki Gökçe Özyol
2017 LEGO Batman: Film Joker Zach Galifianakis

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2006 Batman: Animacje Strach na Wróble / dr Jonathan Crane Henry Polic II
2007 Fineasz i Ferb Profesor McGillicuddy Brian Stepanek
Chłopak Sylwii (odc. 24)
2010 Batman: Odważni i bezwzględni Atom / Ryan Choi James Sie
  • Reporter (odc. 1)
  • Flash / Barry Allen (odc. 41)
  • Negative Man / Larry (odc. 42)
  • Madnik (odc. 44)
  • Firefly (odc. 45)
  • Question (odc. 49, 50)
  • Bat Boy (odc. 51)
2011 Pora na przygodę! Cytryndor Justin Roiland
  • Człowiek Banan (odc. 35b, 72a)
  • Palak (odc. 37b, 51a)
  • Pan (odc. 38b)
  • Wacek (odc. 72b, 84b, 136a)
  • Kim Kil Whan (odc. 83a 124a, 137a)
  • Prismo (odc. 87b, 94b-95a, 109b)
  • Król Żółw (odc. 114a)
  • Toronto (odc. 135b)
2015 BoJack Horseman Herb Kazzaz Stanley Tucci
  • Gość w typie Ryana Seacresta (odc. 3, 10, 18, 37)
  • Celnik na lotnisku (odc. 5)
  • Przewodnik (odc. 5)
  • Strażak (odc. 14)
  • Jeden z dziennikarzy (odc. 25)
  • Farmaceuta (odc. 39)
  • Mężczyzna na pokazie (odc. 39)
2015 Między nami, misiami Nom Nom Patton Oswalt
2015 Transformers: Robots in Disguise Clawtrap
  • Głos w koszmarze Fixita
  • Vertebreak
2016 Archer Mario Sevino Carlos Alazraqui
Michael Gray Michael Gray
2017 Big Mouth Guy Bilzerian Jason Mantzoukas
Stosunek przerywany
2017 OK K.O.! Po prostu walcz Lord Boxman Jim Cummings
2017 The Seven Deadly Sins Slader Shin'ichirô Miki
  • Escanor
  • Griamore
2018 Dragon Ball Super Freeza Ryūsei Nakao
Frost Ryūsei Nakao
2018 Noddy: Detektyw w krainie zabawek
2019 Chłopaki z baraków: Serial animowany Randy Patrick Roach


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
2016 Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie „Figaro”

Słuchowiska

Rok Tytuł Rola
2011 Ostatnie życzenie Filavandrel (Kraniec świata)

Linki zewnętrzne