FANDOMVin Diesel, właściwie Mark Sinclair (ur. 18 lipca 1967 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta, producent filmowy i kaskader.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się jako jeden z bliźniaków z bratem Paulem Vincentem jako syn Delory Sherleen (Sinclair) Vincent, (ur. 1944), astrolożki i psychiatry. Nigdy nie poznał swojego biologicznego ojca. Jego ojczym Afro-Amerykanin Irving H. Vincent (ur. 1935) był nauczycielem technik aktorskich i menadżerem teatralnym. Ma pochodzenie włoskie i ze strony matki szkockie.

Wychowywał się także z dwiema siostrami we wspólnocie artystycznej w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village. Mając pięć lat wystąpił w inscenizacji Kopciuszka jako książę. Po ukończeniu szkoły średniej Anglo-American International School w Nowym Jorku, studiował literaturę angielską w Hunter College, w wieku siedemnastu lat pracował jako ochroniarz w jednym z londyńskich klubów, gdzie został zauważony. Pracował także jako ochroniarz w legendarnym nowojorskim klubie The Tunnel. W 1988 roku przeprowadził się do stanu Kalifornia.

Kariera

Wystąpił w dramacie Przebudzenia (Awakenings, 1990) u boku Roberta De Niro i Robina Williamsa. W 1997 roku spróbował swoich sił jako reżyser i scenarzysta dramatu Przybłędy (Strays), gdzie zagrał dilera narkotykowego. Niedługo potem wystąpił w roli szeregowca Adriana Caparzo w dramacie wojennym Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan, 1998) z Tomem Hanksem i Edwardem Burnsem.

Sukcesem stały się główne role w filmach: Ryzyko (Boiler Room, 2000) jako Chris Varick, Pitch Black (2000) w roli Richarda B. Riddicka i xXx jako Xander Cage. Zajął się także dubbingiem, użyczył swojego głosu tytułowemu bohaterowi w animowanym filmie Stalowy gigant (The Iron Giant, 1999), Kroniki Riddicka: Mroczna furia (The Chronicles of Riddick: Dark Fury, 2004) oraz Strażnicy Galaktyki (2014) jako Groot. Zwrócił na siebie uwagę jako Dominic Toretto, przywódca gangu i miłośnik wyścigów samochodowych urządzanych na ulicach Los Angeles w filmie Roba Cohena Szybcy i wściekli (The Fast and the Furious, 2001). Jego rola poszukiwanego kryminalisty Riddicka w thrillerze sci-fi Kroniki Riddicka (The Chronicles of Riddick, 2004) zebrała słabe recenzje i otrzymała nominację do Złotej Maliny dla najgorszego aktora.

Życie prywatne

Spotykał się z Michelle Rodriguez (2001), Lizą Hernandez (2003), Mariah Carey (2002), Pavlą Hrbkovą (2002) i Marią Menounos. Związał się z modelką Palomą Jimenez, z którą ma troje dzieci: córkę Hanię Riley (ur. 2 kwietnia 2008), syna Vincenta Rileya (ur. 2010) oraz córkę Paulinę (ur. 2015).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2014 Strażnicy Galaktyki Groot Robert Jarociński
Robert Jarociński - GotG
2017 Strażnicy Galaktyki vol. 2 Mały Groot Robert Jarociński
Robert Jarociński - SG2
2018 Avengers: Wojna bez granic Groot Robert Jarociński
Robert Jarociński - AWBG
2019 Avengers: Koniec gry Groot Robert Jarociński
Filmy i seriale animowane
2000 Stalowy gigant Stalowy gigant Tadeusz Paradowicz
2004 Kroniki Riddicka: Mroczna furia Riddick Jacek Mikołajczak
Jacek Mikołajczak - KRMF

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.