Upadek Czarnego Konsula (ros. Гибель Черного консула, Gibiel Czernogo konsuła) – radziecki dramat filmowy z 1970 roku w reżyserii Kamila Jarmatowa. Dubbing do filmu zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1972 roku.

Fabuła

Wiosna 1920 roku. Rewolucja triumfuje już w całym Turkiestanie, jeszcze tylko w Bucharze władzę dzierży emir Seid Alimchan, wspierany przez resztki wojsk białogwardyjskich i finanse angielskich imperialistów. Terrorem utrzymuje posłuch wśród poddanych, którzy nazywają go „Czarnym Konsulem”. Mimo to coraz więcej ludzi uchodzi do odległego zaledwie o dwadzieścia wiorst od Buchary miasteczka Kagan, gdzie są już rządy radzieckie.

W Bucharze działa tajna organizacja, której programem jest obalenie emira i ustanowienie republiki burżuazyjno-demokratycznej. Na jej czele stoi potomek bogatego rodu – Kamał Ubajdułła. Jemu powierzone zostaje zadanie zastrzelenie tyrana podczas polowania. W ostatniej chwili emira ratuje... wywiadowca radziecki Aznawur, przybyły do Buchary w przebraniu pastucha. Zdaje on sobie sprawę, że zabójstwo Alimchana spotęgowałoby tylko cierpienia Uzbeków, którzy tymczasem składają podpisy pod listem do Lenina z prośbą o wspomożenie ich walki. „Pastuch” Aznawur zdobywa sobie wdzięczność i zaufanie emira, dzięki czemu udaje mu się zorganizować ucieczkę dwóch spośród pięciu skazanych na śmierć zamachowców. Jednego z nich – Kamała Ubajdułłę – pokocha jak syna, drugi okaże się zdrajcą, który wyda na śmierć zarówno swego wybawcę Aznawura, jak i przyjaciela Kamałą. Ludność Buchary powstaje przeciw emirowi. Wspierają ją oddziały Armii Czerwonej pod dowództwem Frunzego. Emir ucieka z miasta...
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Maria Olejniczak Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Wilhelm Wichurski Aznawur Szakur Barchanow
Wojciech Zeidler Kamał Ubajdułła Szuchrat Irgaszew
Włodzimierz Bednarski Frunze Roman Chomiatow
Janusz Paluszkiewicz Mirzo Rachmatułło Zakir Muchamadżanow
Jerzy Kamas Seid Alimchan / Czarny Konsul Jakub Achmedow
Zygmunt Listkiewicz Machmud Budi Chamza Umarow
Stefan Knothe Białogwardzista Krasowski Wiaczesław Kowalkow
Piotr Fronczewski Naczelnik policji emiratu Abbas Bakirow
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.