FANDOM


Uncharted: Fortuna Drake’a (ang. Uncharted: Drake’s Fortune) – komputerowa przygodowa gra akcji z 2007 roku stworzona przez studio Naughty Dog, stanowiąca pierwszą odsłonę serii Uncharted. Światowa premiera miała miejsce 19 listopada 2007, zaś polska 7 grudnia tego samego roku.

Początkowo gra wydana została w Polsce na konsole PlayStation 3 w oryginalnej wersji językowej, a dubbingu doczekały się dopiero kolejne jej części. Polską wersję Fortuny Drake’a opracowano dopiero na potrzeby reedycji przeznaczonej na PlayStation 4, Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a, wydanej 7 października 2015 roku.

Fabuła

Nathan Drake wyciąga na powierzchnię statku u wybrzeży Panamy rzekomą trumnę sir Francisa Drake’a, który jest jego przodkiem. Poczynania Nathana uwiecznia młoda reporterka Elena Fisher. Po otwarciu wieka trumny okazuje się, że nie ma w niej żadnego ciała, natomiast znajduje się tam dziennik. W tym momencie bohaterów atakują panamscy piraci, którzy wysadzają statek. Jednak w ostatniej chwili przyjaciel i mentor Drake’a – Sully, ratuje ich, zabierając ich na pokład swojego samolotu. Na lądzie obaj mężczyźni zastanawiają się, co dalej zrobić – po przestudiowaniu dziennika okazuje się, że ostatnia kartka została wydarta. Ponadto informacje z dziennika wskazują, że legendarne El Dorado znajduje się w ruinach jednej ze świątyń prekolumbijskich cywilizacji w Amazonii w Ameryce Południowej. Nate i Sully wypływają tam natychmiast, zostawiając Elenę na brzegu, aby jej reportaż nie ściągnął im na głowy konkurencji w wyścigu po skarb.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio PRL Realizacja nagrań
Michał Konarski Reżyseria
Aleksander Cherczyński Realizacja dźwięku
Artur Stodolny
Michał Perkowski

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Jarosław Boberek Nathan Drake Nolan North
Jarosław Boberek - U1FD
Izabella Bukowska-Chądzyńska Elena Fisher Emily Rose
Izabella Bukowska-Chądzyńska - U1FD
Andrzej Blumenfeld Victor „Sully” Sullivan Richard McGonagle
Andrzej Blumenfeld - U1FD
Zbigniew Konopka Gabriel Roman Simon Templeman
Zbigniew Konopka - U1FD
Łukasz Lewandowski Atoq Navarro Robin Atkin Downes
Łukasz Lewandowski - U1FD
Dariusz Błażejewski Eddy Raja James Sie
Dariusz Błażejewski - U1FD

Linki zewnętrzne


Uncharted
Główna seria Uncharted: Fortuna Drake’aUncharted 2: Pośród złodzieiUncharted 3: Oszustwo Drake’aUncharted 4: Kres złodzieja
Spin-offy Uncharted: Złota OtchłańUncharted: Zaginione dziedzictwo
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.