Uma Thurman (ur. 29 kwietnia 1970 roku w Bostonie) – amerykańska aktorka.

Życiorys

Uma, córka pierwszego buddyjskiego mnicha w Ameryce Roberta Thurmana i modelki Neny von Schlebrügge (byłej żony Timothyego Leary'ego) dostała imię hinduskiej bogini światła i piękna. W domu prowadzono uczone dysputy filozoficzne, w których aktywny udział brały także dzieci (oprócz Umy również – Ganden, Dechen i Mipam). W zawsze otwartym domu gościły znane osobistości (m.in. Dalajlama). Często zmieniała szkoły, i miejsce zamieszkania – Amherst, Massachusetts, Woodstock. Unikatowe imię i uroda (Uma była wyższa od swoich rówieśników) utrudniały jej aklimatyzację w nowym otoczeniu. Dwukrotnie (mając 1 rok i w wieku 11 lat) odwiedziła Indie (w sumie spędziła tam 2 lata). W wieku 14 lat została wysłana do Northfield Mount Hermon School.

Jako 15-latka wyruszyła do Nowego Jorku. Zaczynała jako modelka, pojawiła się na okładce „Glamour”.

W 1987 roku zagrała Laurę w Kiss Daddy Goodnight. Rok później w roli Wenus (Przygody barona Munchausena) pojawiła się na ekranie naga. W 1990 Uma wzięła ślub z Garym Oldmanem. W 1992 małżeństwo rozpadło się. Tymczasem Uma stworzyła kreacje w Final Analysis i Mad Dog – jednak filmy te nie odniosły kasowego sukcesu. Skorzystała z propozycji Quentina Tarantino w Pulp Fiction – za rolę żony gangstera dostała nominację do Oskara.

Na planie filmu Gattaca – szok przyszłości poznała bliżej Ethana Hawka. Dwa miesiące po ich ślubie (pobłogosławionym przez Dalajlamę) w 1998 urodziła córkę Mayę, a w 2002 syna Levona.

Zagrała w filmach Woody’ego Allena w Słodkim Draniu i Histerycznej ślepocie, za rolę otrzymała Złoty Glob. Tarantino postanowił zaczekać na nią z Kill Billem (Uma była w ciąży z Roanem). Rola w obu częściach Kill Billa przyniosła aktorce dużą popularność. W tym czasie Thurman dowiedziała się o zdradzie męża (z modelką Jen Perzow) i jej drugie małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2005. Jej kolejnym partnerem życiowym był Andre Balazs, zaś w czerwcu 2008 roku przyjęła oświadczyny Arpada „Arkiego” Bussona, wieloletniego partnera Elle Macpherson. 15 lipca 2012 na świat przyszła córeczka pary, Rosalind Thurman-Busson.

W 2015 roku powstała piosenka zespołu Fall Out Boy pt. „Uma Thurman”.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1997 Batman i Robin Pamela Isley / Trujący Bluszcz Elżbieta Futera-Jędrzejewska
2003 Zapłata Doktor Rachel Portel Joanna Węgrzynowska-Cybińska
2010 Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna Meduza Katarzyna Herman

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.