FANDOMThomas Stanley Holland (ur. 1 czerwca 1996 roku w Kingston upon Thames) – brytyjski aktor filmowy i musicalowy oraz tancerz.

Życiorys

Urodził się w miejscowości Kingston nad Tamizą, jako syn fotografki Nicoli Elizabeth oraz komedianta Dominica Hollanda. Ma trzech braci, bliźniaków Sama i Harry'ego (ur. 1999) i Patricka (ur. 2004).

Holland uczył się w rzymskokatolckiej szkole przygotowawczej w Wimbledonie oraz w wimbledońskiej rzymskokatolickiej szkole Jezuitów. Od grudnia 2012 roku jest studentem szkoły aktorskiej BRIT.

Kariera

Holland zaczął karierę taneczną w wimbledońskiej Nifty Feet Dance School, gdzie został zauważony przez choreografkę Lynne Page, podczas występu szkolnego na festiwalu tanecznym w Richmond (2006).

Po ośmiu przesłuchaniach i dwóch kolejnych latach treningów, 28 czerwca 2008 roku, Holland został wybrany do roli Michaela w musicalowej wersji filmu Billy Elliot. Zadebiutował w teatrze 8 września tego samego roku, zbierając pozytywne recenzje. 8 marca 2010 r., z okazji pięciolecia musicalu został zaproszony wraz z trzema poprzednimi odtwórcami na spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Gordonem Brownem na Downing Street 10. Jego ostatni występ w tej roli miał miejsce 29 maja tego samego roku.

W 2011 roku zadebiutował na dużym ekranie, podkładając głos w brytyjskiej wersji filmu Tajemniczy świat Arietty grając role Sho. Jego debiut filmowy nastał rok później wraz z premierą filmu Niemożliwe Juana Antonio Bayona, sam obraz stał się komercyjnym sukcesem, a aktor zdobył nagrodę za najlepszą rolę młodego aktora na London Film Critic Circle Award.

23 czerwca 2015 ogłoszona została wiadomość, że Holland będzie grał rolę Spider-Mana w ramach Marvel Cinematic Universe, jego debiut nastąpił w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów, jego kreacja została dostrzeżona przez krytyków, a film zarobił na świecie ponad miliard dolarów.
Źródło opisu: Wikipedia

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Peter Parker / Spider-Man Jakub Gawlik
Jakub Gawlik - KAWB
2017 Spider-Man: Homecoming Peter Parker / Spider-Man Jakub Gawlik
Jakub Gawlik - SMH
2018 Avengers: Wojna bez granic Peter Parker / Spider-Man Jakub Gawlik
Jakub Gawlik - AWBG

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów dubbingowany był przez Jakuba Zdrójkowskiego.
  2. W pierwszym zwiastunie Spider-Man: Homecoming dubbingowany był przez Józefa Pawłowskiego.

Linki zewnętrzne