FANDOMTom Hiddleston, właściwie Thomas William Hiddleston (ur. 9 lutego 1981 roku w Londynie) – angielski aktor.

Życiorys

Po ukończeniu Royal Academy of Dramatic Art Hiddleston zagrał Oakleya w wielokrotnie nagradzanym filmie Joanny Hogg Unrelated, kręconym w Toskanii. Miał również kilka głównych ról w teatrze Declana Donnellana Cheek by Jowl's w obrazach: The Changeling (w którym grał Alsemero i za którą to rolę otrzymał nominację do nagrody Iana Charlesona w 2007 roku) i Cymbeline (jako Posthumus Leonatus i Cloten), za którą otrzymał nagrodę Laurence’a Oliviera za Najlepszy debiut 2008 r. Otrzymał wtedy drugą nominację w tej samej kategorii za rolę Kasja w Otellu w Donmar Warehouse.

Jego dorobek w Donmar Warehouse obejmuje wcześniej wspomnianą rolę w sztuce Otello Szekspira obok Chiwetela Ejiofora i Ewana McGregora. Produkcja spotkała się z uznaniem wielu krytyków. Później wystąpił jako Lvov w West End'owym ożywieniu Iwana Czechowa. Te dwie role przyniosły mu Whatsonstage.com Theatregoers' Choice Award dla najlepszego aktora drugoplanowego 2008.

Jego dorobek telewizyjny obejmuje rolę Magnusa Martinssona w detektywistycznym dramacie BBC Wallander, Billa Hazledine w Suburban Shootout, Johna Plumptre w kostiumowym dramacie telewizyjnym BBC Pani Austen ubolewa i Williama Buxton w świątecznego wydaniu serialu kostiumowego serialu dramatycznego BBC Cranford.

Największą popularność zdobył dzięki roli Lokiego, brata Thora, w filmie fabularnym Thor w reżyserii Kennetha Branagha, z którym współpracował poprzednio przy Iwanie i Wallanderze. Wziął udział w castingu i screen-testach do roli Thora, przechodząc nawet na ścisłą dietę i zwiększając swoją masę mięśniowa o dwadzieścia funtów, ale Branagh postanowił, że Hiddleston bardziej nadaje się do roli Lokiego, przybranego brata Thora.

W 2011 roku Tom Hiddleston zagrał F. Scott Fitzgeralda w filmie O północy w Paryżu w reżyserii Woody’ego Allena. W tym samym roku zobaczyć go można było na ekranach w roli kapitana Nicholsa w 'War Horse – filmie opartym na powieści Michael Morpurgo z 1982 r. wyreżyserowanym przez Stevena Spielberga, a także w roli Freddiego Page’a, obok Rachel Weisz i Simona Russella Beale’a, w dramacie The Deep Blue Sea Terence’a Daviesa, opartym o sztukę Terence’a Rattigana z 1952 r.

W roku 2012 ponownie zagrał Lokiego w filmie Avengers, którego polska premiera odbyła się 11 maja 2012 roku w trójwymiarze (tzw. 3D). W tej roli wystąpił także w filmie Thor: Mroczny świat, którego światowa premiera miała miejsce 30 października 2013 roku. Hiddleston wcielił się ponadto w rolę księcia Hala oraz króla Henryka V w cyklu produkcji BBC.

W 2013 roku zagrał główną rolę w filmie Tylko kochankowie przeżyją (Only Lovers Left Alive), a w 2014 roku rolę Thomasa Sharpe’a w horrorze Crimson Peak. Wzgórze krwi (premiera w 2015 roku).

W roku 2017 na ekrany kin wszedł film Kong: Wyspa Czaszki (Kong: Skull Island), w którym Hiddleston wcielił się w postać Jamesa Conrada. W tym samym roku ponownie pojawił się jako Loki w filmie Thor: Ragnarok.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2012 Avengers Loki Marcin Bosak
Marcin Bosak - Avengers
2013 Thor: Mroczny świat
2017 Thor: Ragnarok
Marcin Bosak - Ragnarok
2018 Avengers: Wojna bez granic
Marcin Bosak - AWBG
Filmy i seriale animowane
2016 Łowcy trolli Kanjigar Marcin Przybylski

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Avengers dubbingowany był przez Piotra Bajtlika.

Linki zewnętrzne