Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu

Thelma i Louise (ang. Thelma & Louise) – amerykański dramat filmowy z 1991 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Dubbing do filmu zlecony został w latach 90. przez Canal+, który jako jedyny emitował go w takiej wersji. Premiera wersji z dubbingiem miała miejsce na antenie stacji 22 października 1995 roku.

Fabuła

Kipiąca energią opowieść o ucieczce dwóch przyjaciółek od opresji prowincjonalnego życia, która to ucieczka zmienia się w podróż do zatracenia. Zaskakujące, feministyczne z ducha dzieło wybitnego specjalisty od męskiego kina – Ridleya Scotta.

Tytułowe przyjaciółki – ubezwłasnowolniona przez męża gospodyni domowa Thelma oraz pewna siebie kelnerka Louise – zmęczone upokarzającą rutyną prowincjonalnego życia, postanawiają wyrwać się „na ryby”. Niewinna chęć zabawienia się, w konfrontacji z brutalną, zdominowaną przez mężczyzn rzeczywistością, prowadzi do zbrodni. W przydrożnym barze Thelma omal nie pada ofiarą miejscowego macho. Gwałtowi zapobiega Louise, która z zimną krwią zabija oprawcę. Weekendowa wycieczka zmienia się w desperacką ucieczkę przed policją. Bohaterki ściga zresztą nie tylko wymiar sprawiedliwości, ale i przeszłość w postaci despotycznego męża Thelmy. W świecie Thelmy i Louise mężczyźni to prostaccy, niewrażliwi szowiniści. Nie dziwi więc fakt, że w tym nietypowym jak na kino drogi filmie jedynym porządnym okazuje się Hal, czyli policjant, który je tropi. Na drodze do mitycznego Meksyku bohaterki przeżywają kolejne stacje-epizody swojej przemiany. Thelma z zahukanej gospodyni przeistacza się w kobietę zbuntowaną. Z czasem swoją determinacją przewyższa nawet przyjaciółkę. Paradoksalnie kobiety idealnie odnajdują się w nowej roli. Wreszcie są wolne i silne na tyle, by walczyć o siebie i należne im prawa.
Źródło opisu: Ale kino+

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Janusz Dymek Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Adrianna Biedrzyńska Thelma Dickinson Geena Davis
Maria Pakulnis Louise Sawyer Susan Sarandon
Mieczysław Morański Jimmy Michael Madsen
Andrzej Grabarczyk Darryl Christopher McDonald
Zbigniew Suszyński J.D. Brad Pitt
Hal Slocumb Harvey Keitel

Linki zewnętrzne