Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu

Teoria uwodzenia (czes. Já, truchlivý bůh) – czechosłowacki komediodramat filmowy z 1969 roku w reżyserii Antonína Kachlíka, zrealizowany na podstawie opowiadania Milana Kundery ze zbioru Směšné lásky. Dubbing do filmu zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1970 roku.

Fabuła

Adolf opowiada historię z lat swej młodości. Zakochał się pewnego razu w studentce konserwatorium, ale młoda śpiewaczka Jana odepchnęła go. Cieszył się zawsze wielkim powodzeniem u kobiet, nie mógł więc odgadnąć, co było powodem jego porażki. Wreszcie zrozumiał, że dla Jany liczą się tylko ludzie sławni, zwłaszcza luminarze świata artystycznego. Plan zemsty był prosty: przedstawił dziewczynie swego przyjaciela, poznanego w szpitalu byłego greckiego partyzanta Apostola jako dyrygenta opery w Atenach, podróżującego z koncertami po Europie. Adolf tłumaczył tak pięknie słowa egzotycznego gościa, że oczarowana dziewczyna została z nim sam na sam w garsonierze bohatera. Adolf przeliczył się jednak sądząc, ze prymitywny Apostol nie zdobędzie Jany. Dziewczyna spodziewa się dziecka. Sprawca okrutnego żartu jest gotów ożenić się z nią, ale Jana nie przyjmuje jego oświadczenia, żyjąc tylko myślą o swym dalekim kochanku i wychowaniu dziecka. Adolf, który zdaje sobie wreszcie sprawę, że szczerze kocha dziewczynę, może tylko z daleka obserwować jej szczęście.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Łodzi Realizacja nagrań
Mirosław Bartoszek Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Janusz Kubicki Adolf Miloš Kopecký
Włodzimierz Skoczylas Apostol Pavel Landovský
Alicja Krawczykówna Jana Hana Lelitová
Barbara Wałkówna-Zbiróg Wdowa Štenclová Jiřina Jirásková
Barbara Marszałek Długowłosa dziewczyna Jarmila Gerlová
Teresa Kałuda Růženka Boleslava Svobodová
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne