Tamara Arciuch (ur. 24 marca 1975 roku w Skierniewicach) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Życiorys

Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach.

W 1998 ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W Teatrze Ludowym w Krakowie debiutowała rolą Heleny w Panu Jowialskim (7 lutego 1997) Aleksandra Fredry. W teatrze tym zatrudniona była w latach 1998–1999 (potem do 2001 bez etatu).

Na scenie Teatru Wybrzeże po raz pierwszy widzowie zobaczyli ją w przedstawieniu Biedermann i podpalacze w reżyserii Krzysztofa Babickiego 5 grudnia 1998. W teatrze tym była aktorką etatową od 2001 do 2008.

Grała Janie w Nie teraz, kochanie (20 sierpnia 2000), farsie w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Talent do kreowania postaci komediowych ukazała na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni rolą Roxie Hart w musicalu Maurine Dallas Watkins Chicago (pokaz premierowy 6 czerwca 2002).

Na dużym ekranie debiutowała w 1997 w filmie sensacyjnym Jarosława Żamojdy Młode wilki 1/2 jako Agata, koleżanka Ani. Grając postać Kaśki Wojnarówny, panny młodej w filmie Wojciecha Smarzowskiego Wesele w 2004, przełamała swój wizerunek ekranowej postaci negatywnej.

Pierwszą ważną rolą serialową była rola Moniki Rozdrażewskiej w serialu Adam i Ewa. Rola ta spowodowała, że później kojarzono ją najczęściej z negatywną postacią – nerwową, czasem nieobliczalną kobietą. Sławę przyniosła jej rola Karoliny Łapińskiej w serialu Niania (2005–2009). W 2008 grała „Piękną Nieznajomą” w serialu Halo Hans!, gdzie poznała swojego przyszłego partnera, Bartłomieja Kasprzykowskiego. Od 2010 wciela się w Annę Gruszyńską, siostrę Hanki Mostowiak w serialu M jak miłość.

Mężem aktorki był aktor Bernard Szyc (rozwód), mają syna – Krzysztofa. Obecnie partnerem życiowym jest aktor Bartłomiej Kasprzykowski, mają syna Michała i córkę Nadię.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2007 Złoty kompas Pani Coulter Nicole Kidman
2018 Aquaman Atlanna Nicole Kidman
2018 Zegar czarnoksiężnika Mama Lewisa Lorenza Izzo

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Fallout 3 Moira Brown Karen Carbone
Carrie Delaney Karen Carbone

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.