FANDOM

Nazg2001

alias Pottero

Biurokrata Założyciel
 • Mieszkam w Rybnik
 • Urodziny 15 maj
 • Moje zajęcie eating, sleeping, playing computer games, watching movies and TV series
 • Jestem male
Użytkownik Fandomu
  Wczytuję edytor...
 • Chciałbym z Tobą pogadać na temat Twojej dawnej wiki.

    Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Hej, widzę, że usunąłeś tę stronę. Sam coś popsułem przy tworzeniu Młodego doktora. Bardzo cię proszę, żebyś jakoś przywrócił pierwotną stronę, bo szkółka dla zwierząt młody doktor 3 to zupełnie dwa osobne tytuły. Dla ułatwienia - szkółka dla zwierząt miała operować tym szablonem https://polski-dubbing.wikia.com/wiki/Szablon:SDZ, a szablon jak i strona o młodym doktrze 3 są jak najbardziej w porządku. Przepraszam za kłopot.

    Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Cześć, Pottero. Otóż trzeba coś zrobić z bazą danych. Jest ona przepakowana/przeładowana, strony ładują się minutami, często sama strona główna ładuje się bardzo ciężko (Wiem, wspominałeś kiedyś, że tak się pewnego pięknego dnia może stać, że strona się zapcha od nadmiaru plików .ogg) - dlatego też w tym momencie sypię swój łeb popiołem, bo sam się do tego przyczyniłem (i sam ładowałem do bazy setki takich plików o ogromnych długościach) - i pytam co teraz? Potrzebne jest jakieś rozwiązanie. Wywalimy pół postaci? Zmienimy ich oznakowanie? Masz jakiś pomysł? Stary, trzeba coś zrobić, bo się dzieje bardzo źle, a niemożliwe, żeby tylko mnie źle się strony ładowały, a pliki dźwiękowe zbyt długo, bo poddałem to testom i zapytałem o zdanie inne osoby i potwierdzają moje obserwacje.

    Wczytuję edytor...
  • Hmm, zastanawiam się, na ile to problem samej bazy danych. Ale "minutami", to masz na myśli, że dosłownie kilka minut? Co do głównej, to ciężko mi powiedzieć, bo rzadko z niej korzystam, zazwyczaj od razu wchodzę w Ostatnie zmiany ;)

   Co do innych... fakt, że najdłuższe strony z mnóstwem próbek pokroju Jarosława Boberka, potrafią mi się ładować ok. minuty (może i trochę ponad), choć przyznam, że zazwyczaj zrzucałem to na karb mojego starego laptopa, który momentami ledwo zipie. O ile pamiętam, jakoś z miesiąc-dwa temu, kiedy zdarzało mi się też wchodzić na EPD na innym laptopie (sprawniejszym i nie aż tak zaśmieconym, w porównaniu do mojego regularnego), to nawet spore strony śmigały całkiem szybko. Ale tak czy inaczej starałem się nie włączać zbyt wielu stron na raz, bo wówczas naprawdę wszystko potrafi się zapchać (komputer próbuje załadować wszystkie pliki dźwiękowe od razu i wariuje?).

   Co do plików, to myślę, że to nie tyle kwestia ich długości, co wielkości - nie wiem, jak je zapisujesz (przez Audacity może? czy inaczej?), ale niektóre są całkiem spore, a wynika to chyba z większego bitrate'u (czestotliwości próbkowania, czyli kbps) niż w plikach, które wrzucam ja lub Zenek. Zwróć uwagę, że np. plik Zenka: https://polski-dubbing.wikia.com/wiki/Plik:Anna_Sztejner_-_CODBO4.ogg - ma 97 kbps i zajmuje 177 KB
   a Twój: https://polski-dubbing.wikia.com/wiki/Plik:Fifa19_S.Knothe.ogg (trwa tyle samo) - ma 379 kbps i zajmuje ze cztery razy więcej.

   Wydaje mi się, że tak duży bitrate nie jest konieczny, na pewno ten niski wystarcza na potrzeby bazy, by próbki były jasne i czytelne. Jeśli używasz Audacity, to by to zmienić, w momencie gdy eksportujesz plik do ogg (czyli na tym ekranie: http://www.kondzio.info/porady/35-zmiana-bitrate-eksportowanego-pliku-mp3-w-audacity.html), przed zapisaniem wybierz "opcje" i jakość ustaw na 5 (czyli w połowie).

     Wczytuję edytor...
  • Tak - czasami strony ładują mi się między 1 a 2 minutami (w tym samym czasie testowałem np Gothicpedię, która chodziła o wiele szybciej). Aha... Wiesz, Porf, od dłuższego czasu eksportowałem pliki w Audacity o jakości "10" - wiesz, zależało mi jak na najlepszej próbce. Sugerujesz, że jakby robił to teraz na jakości "5", to próbki nie straciłyby na niczym poza wagą? Może to jakieś wyjście. Nie mniej jednak trzeba coś zrobić z tym co już w bazie jest.

     Wczytuję edytor...
  • "to próbki nie straciłyby na niczym poza wagą" - to znaczy ja na moje ucho i głośniki nie słyszę różnicy, więc myślę, że na jakości 5 wystarczy (i zakładam, że skoro Pottero i Zenek też robią próbki z takim bitratem, to na ich ucho również wystarczy ;)).

   Gothicpedia to na pewno chodzi szybciej, bo tam, nawet jeśli strony są większe, to z racji objętości tekstowej, a nie plików przypisanych do strony. A jak u nas taki Boberek ma (strzelam) z 200-300 plików, jeśli nie więcej, to nic dziwnego, że załadowanie tego trwa. Jedyne, co mi przychodzi teraz do głowy, to u tych najbardziej "zapróbkowanych" aktorów oddzielenie podsekcji gier i animacji, by nie ładowały się automatycznie wraz z główną stroną. Ale nie wiem, czy to nie zamiesza zbytnio (i na ile faktycznie pomoże). Może Pottero, jak zajrzy, to podsunie jakiś pomysł.

     Wczytuję edytor...
  • Mówiąc szczerze, nie widzę, żeby ładowanie trwało długo – nawet Jarosław Boberek ładuje się do końca w 9 sekund, przy czym ze strony można korzystać od momentu wejścia na nią. Co się tyczy próbek, to wyraźnie w instrukcjach jest napisane, że mają one trwać nie więcej niż 30 sekund (5 sekund dla fragmentów piosenek), czego nie wszyscy przestrzegają. Staram się, żeby próbki ważyły jak najmniej, ale miały w miarę sensowną jakość, więc nie przesadzam z bitrate’em, dodatkowo wprowadziłem osobne podstrony na gry, filmy, animacje itd., żeby odciążyć ładowanie się strony. Jeżeli wrzuca się nową próbkę w miejsce istniejącej, należy usunąć stare, bo zostają one w historii i zaśmiecają wikię – to samo tyczy się zresztą plakatów, zdjęć i innych plików.

   Na ten moment zamierzam pousuwać nieużywane pliki – jest ich ponad 600, z czego niektóre dźwiękowe ważą 1,5 MB. Zajmę się tym, kiedy w końcu pozwolą mi zainstalować skrypt do automatycznego usuwania. Nie wiedzę innej możliwości, jak odchudzenie zbyt dużych próbek poprzez ich skrócenie i/lub obniżanie bitrate’u i pamiętanie o tym na przyszłość. W ostateczności, jeżeli odchudzanie nie pomoże, można usunąć aktorom, u których strony ładują się wolniej, próbki postaci mało ważnych.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Czy mógłbyś w wolnej chwili rzucić okiem na ten szablon, co z nim jest nie tak? Zakładam, że to nie tylko u mnie problem - zamiast tła wyświetla się napis "The image you are requesting does not exist". Wydaje mi się, że zrobiło się to niedawno (przynajmniej dopiero ostatnio to zauważyłem), a przecież szablon nie był od dawna zmieniany, więc nie wiem, co tu jest przyczyną.

    Wczytuję edytor...
  • Obrazek istnieje na pewno, bo sprawdziłem i nadal jest na serwerze. To tak naprawdę jeden kolor, a wykorzystywany jest też w nagłówku infoboksów i nagłówku wiki. Podmieniłem w CSS-ie grafikę na sam kolor, u mnie zmiana już weszła. W razie czego, odśwież pamięć podręczną przeglądarki (Ctrl+ F5 albo Ctrl + Shift + R, w zależności od tego, jakiej używasz).

     Wczytuję edytor...
  • Już jest ok, dzięki.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Przeglądałem niektóre stare filmy (rosyjskie) dodane na EPD i widzę pewne niezgodności w datach premier oryginalnych. Przyznam, że już sam nie mam pewności, którym źródłom ufać - może masz w tym trochę lepsze wyczucie niż ja? Parę przykładów:

  - Wujaszek Wania (film 1971) - datę dzienną 26 lipca 1971 Filmweb podaje jako premierę w ZSRR, a tę samą IMDB jako w Polsce (a ZSRR w ogóle nie mają uwzględnionego). Ale już na Wikipedii - nie tylko polskiej, ale także rosyjskiej podają (sam) rok 1970. (U nas wpisałeś tylko roczną, ale 1971.)

  - podobnie Zbrodnia i kara - polska Wikipedia i Filmweb są zgodne na datę 21 września 1970 (taką wpisałeś też u nas w infoboksie filmu), IMDB daje 28 września 1970, ale znów rosyjska Wikipedia podaje wcześniejszą (tylko roczną) - rok 1969. (Nb. mimo daty w infoboksie, w naszym opisie filmu dałeś "radziecki dramat filmowy z 1969 roku" - prawdopodobnie za Zbigniewem Dolnym, który w Historii Polskiego Dubbingu też podawał te wcześniejsze roczne daty, może właśnie na podstawie rosyjskiej Wikipedii?)

  - wreszcie Stopień ryzyka - ok, już byłem skłonny poprawiać daty na wcześniejsze według tych z rosyjskiej Wikipedii, ale teraz sprawdziłem na bieżąco coś, co mnie jeszcze bardziej wybiło: data dzienna 10 lutego 1969 podana na IMDB (Filmweb nie podaje, a na polskiej Wikipedii nie ma w ogóle strony filmu) występuje też na rosyjskiej Wikipedii, ale mimo to podają oni jako film z 1968. Czyli te ichnie daty roczne, to tylko daty produkcji filmu, a nie premiery? A zatem jednak zostawiać te późniejsze dzienne daty z Filmwebu/IMDB (choć niekiedy nie są do końca zgodne)? Możliwe, że tyle się naszukałem i sprawdzałem, tylko po to, by dojść do wniosku, że niczego nie trzeba zmieniać... ;)

  Ale jakbyś mógł wydać bardziej fachową opinię, których źródeł najlepiej się trzymać w takich kwestiach, to byłbym wdzięczny :)

    Wczytuję edytor...
  • Jeśli dobrze myślę, przy filmach radzieckich często podawana jest nie tylko data premiery, ale też w ogóle data produkcji. Z tego też powodu premiera najczęściej jest późniejsza o rok niż data podawana w części baz filmowych obok tytułu. Przy produkcjach radzieckich daty premier brałem z КиноПоиск, bo uznałem, że to chyba bardziej godne zaufania źródło niż rosyjska Wikipedia, którą każdy może edytować, a tym bardziej niż Filmweb, IMDb i polskojęzyczna Wikipedia, opierające się na nie wiadomo jakich źródłach.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Na wiki istnieją strony Heleny Wilczyńskiej i Leny Wilczyńskiej, jednak jest to jedna osoba. Sam przeniósłbym informacje z jednej ze stron na drugą, jednak nie mam możiwości usunięcia zbędnej strony, dlatego postanowiłem to zgłosić ;)

    Wczytuję edytor...
 • Jest sprawa: przypuszczam, że jako admin masz możliwość edytowania treści górnego paska (tego z zakładkami Artykuły, Dodaj próbki, Społeczność itd.)? Ja raczej nie mam, albo po prostu nie wiem, jak się do tej edycji dobrać.

  W każdym razie: użytkownik Sunsetty słusznie zauważył, że po najechaniu na zakładkę "Artykuły" i następnie kliknięcie w zakładkę "Artyści" odwołuje się do filmu pod tym tytułem, zamiast do kategorii - co prawda samej takiej kategorii nie ma, więc może da się w ogóle zdjąć link z tego pola? Podobnie zakładka niżej, "Od lat...", chce odwoływać do nieistniejącego artykułu o tej nazwie, więc może też da się ten link zdjąć.

  A przy okazji jeszcze zauważyłem literówkę - zakładka "Gry komputerowe" ma odwoływać do danej kategorii, ale obecnie w linku jest napisane "Kategoeia" zamiast "Kategoria", więc oczywista nigdzie nie odwołuje.

  Z góry dzięki, jeśli możesz to poprawić.

    Wczytuję edytor...
  • Dzięki za zwrócenie uwagi. Kiedyś te główne „podkategorie” na górnej belce były tylko tekstem, ale przy którejś aktualizacji oprogramowania Wiki musiały stać się linkami. Poprawiłem, teraz nie są hiperłączami, a zwykłym tekstem. Literówkę też poprawiłem.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Potterciu, Drogi. Mam takie pytanie - masz jeszcze pliki (albo same kwestie dialogowe) z Dishonored'a? Wkurzają mnie troche braki w bazie, a nagrywanie tych postaci z gameplayów to orka na ugorze. Mógłbyś to sprawdzić?

    Wczytuję edytor...
  • Mam o tyle, że mam grę i da się z jej bebechów wypakować same dźwięki. Ale nie będę tego robił, bo to jest mnóstwo roboty, żeby przesłuchać kilkanaście tysięcy próbek (z których większość ma ze dwie sekundy) i wybrać te, których jeszcze nie ma, bo po prostu nie mam na to czasu. Tym bardziej, że te pliki mają nazwę typu „3123434214234245”, więc trzeba się domyślać, jaka postać to w ogóle mówi – kiedy ostatnio to robiłem, akurat przechodziłem grę, więc wiedziałem, do jakiej misji się to odnosi i jaki rodzaj postaci można w niej spotkać. Teraz musiałbym to robić kompletnie na pałę. Przygotowanych, wyselekcjonowanych próbek już nie mam – dawno temu usunąłem.

     Wczytuję edytor...
  • No nic. Może jakoś w przyszłości się uzupelni chociaż postacie wymienione z imienia. Dzieki za odpowiedź.

     Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Hej Pottero, mam taką prawę - otóż wywaliło mi taki błąd, kiedy chciałem podejżeć ostatnią aktywność

  Błąd bazy danych

  Strona specjalna  ---- Wystąpił błąd składni w zapytaniu do bazy danych. Może to oznaczać błąd w oprogramowaniu. Ostatnie, nieudane zapytanie to: (ukryto zapytanie SQL)wysłane przez funkcję „ApiQueryRecentChanges::run”. Baza danych zgłosiła błąd „1054: Unknown column 'rc_ip_bin' in 'field list' (geo-db-g-slave.query.consul)”.

  nie mogę też wrzucić żadnych próbek.

  To jest ten błąd, co wywaliło Porfirioniwi?

    Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
 • Hej Pottero, mam taką prawę - otóż wywaliło mi taki błąd, kiedy chciałem podejżeć ostatnią aktywność

  Błąd bazy danych

  Strona specjalna  ---- Wystąpił błąd składni w zapytaniu do bazy danych. Może to oznaczać błąd w oprogramowaniu. Ostatnie, nieudane zapytanie to: (ukryto zapytanie SQL)wysłane przez funkcję „ApiQueryRecentChanges::run”. Baza danych zgłosiła błąd „1054: Unknown column 'rc_ip_bin' in 'field list' (geo-db-g-slave.query.consul)”.

  nie mogę też wrzucić żadnych próbek.

  To jest ten błąd, co wywaliło Porfirioniwi?

    Wczytuję edytor...
  • Użytkownik Fandomu
     Wczytuję edytor...
Daj okejkę tej wiadomości
Przyznano okejkę tej wiadomości!
Zobacz kto dał okejkę tej wiadomości
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.