FANDOM


Szkarłatny pilot (jap. 紅の豚; Kurenai no buta) – japoński film animowany z 1992 roku w reżyserii Hayao Miyazakiego. Dubbing do niego zlecony został w latach 90. przez Canal+, gdzie premierowo film wyemitowany został 5 grudnia 1995 roku. W 1999 roku w takiej wersji emitowany był również na Ale Kino!

Fabuła

Tytułowy bohater filmu żyje na dzikiej wysepce Morza Adriatyckiego. Z tego miejsca wyrusza swoim hydroplanem w pościgi za powietrznymi piratami. Porco jest typowym samotnikiem, pozornie niezbyt szczęśliwym. Cichą miłością darzy Ginę, właścicielkę hotelu Adriano, w którym spotykają się żołnierze, łowcy i piraci. Tu właśnie Porco poznaje Curtisa, pilota amerykańskiego, którego piraci wynajmują, aby pozbył się Szkarłatnego Pilota. Pomimo ataku Curtisa przeprowadzonego, gdy Porco leciał do Mediolanu dokonać napraw samolotu, Porco uchodzi z życiem, lecz samolot nadaje się tylko do generalnego remontu. Zajmuje się nim jego stary przyjaciel, Piccolo, którego wnuczka Fio Piccolo odziedziczyła po swoim dziadku talent inżynierski. Przyłącza się ona do Porco, aby dopilnować, że zapłaci on za bardzo kosztowny remont.

Okazuje się, że Porco i Curtis stają się rywalami nie tylko do tytułu najlepszego pilota, ale również i do serca Giny. Curtis zresztą ma zwyczaj oświadczać się każdej napotkanej pięknej kobiecie, oświadcza się nawet młodziutkiej Fio. W końcu dochodzi do oficjalnego pojedynku pomiędzy rywalami, który z walki powietrznej przeradza się w bijatykę na pięści. Zwycięzcą zostaje Porco i dzięki temu jego rachunki zostają opłacone przez Curtisa, a wszyscy zaraz po tym uciekają w popłochu przed nadlatującym samolotami włoskiej armii.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Sonica Realizacja nagrań
Miriam Aleksandrowicz Reżyseria
Sławomir Czwórnóg Dźwięk i montaż

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Porco Rosso Shūichirō Moriyama
Donald Curtis Akio Ōtsuka
Madame Gina Tokiko Katō
Przywódca gangu Tsunehiko Kamijō
Pan Piccolo Sanshi Katsura
Fio Piccolo Akemi Okamura
Członek gangu Reizō Nomoto
Członek gangu Osamu Saka
Członek gangu Yū Shimaka

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.