FANDOMSylwia Gliwa (ur. 7 czerwca 1978 roku w Tarnowskich Górach) – polska aktorka filmowa i teatralna.

Biografia

Ukończyła I LO im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, a w 2001 Akademię Teatralną w Warszawie. Jest również absolwentką warsztatów w Lee Strasberg Studio w Nowym Jorku.

Wystąpiła w kilku serialach telewizyjnych, m.in. w Kasia i Tomek, Klanie, Pierwszej miłości oraz Na dobre i na złe. W roku ukończenia studiów zagrała w filmie Tomasza Świątkowskiego Zakochana dziewczyna. W produkcji Karol. Człowiek, który został papieżem w reż. Giacomo Battiato wcieliła się w postać Janiny Kuroń. Popularność przyniósł jej udział w serialu Na Wspólnej.

W latach 2001–2003 związana była Teatrem Współczesnym w Warszawie, na deskach którego wystąpiła w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Agnieszkę Glińską (Barbarzyńcy Maksyma Gorkiego i Bambini di Praga Bohumila Hrabala). W latach 2004–2006 współpracowała ze stołecznymi: Teatrem Narodowym oraz Teatrem Rozmaitości.

Wystąpiła także w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, gdzie w spektaklu reżyserowanym przez Jarosława Tumidajskiego Czerwone Komety wciela się w rolę Lili, oraz w Teatrze Miejskim w Gdyni, gdzie w sztuce Bracia K. (według Braci Karamazow Dostojewskiego) w reżyserii Andrzeja Bubienia wciela się w trzy postacie: Katarzynę Iwanowną, Gruszę oraz Lizę. W 2008 wystąpiła w teledysku do piosenki Ławka Formacji Nieżywych Schabuff.

Życie prywatne

27 sierpnia 2011 roku wyszła za mąż za kierowcę rajdowego i dziennikarza Marcina Biernackiego. Ślub pary odbył się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Paczkowie. W 2012 roku urodziła córkę.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 Project Mc² Quail (serie I-IV) Danica McKellar

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2007 Na fali Lani Alikai Zooey Deschanel
Na fali (gra) S.Gliwa (Lani Alikai)
2008 Prince of Persia Narratorka Tam Evans
Sylwia Gliwa - PoP


Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.