FANDOMSusan Sarandon, właściwie Susan Abigail Tomalin (ur. 4 października 1946 roku w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara, działaczka społeczna, ambasador dobrej woli UNICEF.

Kariera

Urodziła się w Nowym Jorku jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Włoszki Lenory Marie (z domu Criscione) i posiadającego pochodzenie angielskie, irlandzkie i walijskie Phillipa Lesliego Tomalinów.

Susan Sarandon po raz pierwszy wystąpiła przed kamerą w 1970 roku w filmie Joe. Pięć lat później zagrała u boku samego Roberta Redforda w obrazie Wielki Waldo Pepper, jednak sławę przyniosła jej główna rola żeńska w kultowym musicalu Jima Sharmana The Rocky Horror Picture Show. Kolejne występy Susan Sarandon były bardzo często owiane atmosferą skandalu. W Ślicznotce grała prostytutkę wychowującą swoją córkę w domu publicznym, scena miłości lesbijskiej z Catherine Deneuve w Zagadce nieśmiertelności sprawiła, że wielu widzów wychodziło z kina oburzonych. W roku 1982 Sarandon została po raz pierwszy nominowana do Oscara za rolę w filmie Atlantic City. Kolejne lata przyniosły kolejne sukcesy. Wystąpiła u boku Jacka Nicholsona w Czarownicach z Eastwick, a na planie Byków z Durham poznała swojego życiowego partnera, aktora Tima Robbinsa. Jednak dopiero lata 90. stały się okresem szczególnie pomyślnym w karierze artystki. W 1991 r. została po raz drugi nominowana do Oscara za rolę w obrazie Ridleya Scotta Thelma i Louise i od tamtej pory wszystkie jej kolejne filmy stają się przebojami.

Susan Sarandon jest jedną z najbardziej aktywnych aktorek Hollywood. Oprócz pracy na planie zajmuje się organizacją wielu przedsięwzięć na cele charytatywne. Szczególną uwagę zwraca na osoby chore na AIDS. W 1993 roku w trakcie uroczystości wręczania Oscarów poświęciła im nawet krótką przemowę, czym zjednała sobie nie tylko podziw, ale i poparcie ze strony wielu ludzi kina. W czasie operacji „Pustynna Burza” otwarcie krytykowała prezydenturę Busha i wojnę w Zatoce. Jest także działaczką na rzecz osób ze środowiska LGBT. Brała udział w reklamie „Love is Love is Love”, nawołującej do bezwzględnej akceptacji homo- i biseksualistów oraz osób transgenderycznych.

W 2009 roku po 23 latach związku Sarandon rozstała się z swoim partnerem życiowym, aktorem Timem Robbinsem, z którym nigdy nie wzięła ślubu. Para ma dwójkę dzieci: syna Jacka Henry’ego Robbinsa (ur. maj 1989) i syna Milesa Robbinsa (ur. maj 1992).

W latach 1967–1979 aktorka była zamężna z Chrisem Sarandonem. Para rozwiodła się, nie miała dzieci. Ze związku z włoskim reżyserem Franco Amurri Sarandon ma jeszcze córkę Evę Amurri (ur. marzec 1985), też aktorkę.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1991 Thelma i Louise Louise Sawyer Maria Pakulnis
Maria Pakulnis - Thelma i Louise
2001 Psy i koty Ivy Grażyna Barszczewska
2007 Zaczarowana Królowa Narissa Grażyna Barszczewska
2008 Speed Racer Mama Dorota Pomykała
Dorota Pomykała - SpeedRacer
Filmy i seriale animowane
1996 Jakubek i brzoskwinia olbrzymka Pajęczyca Izabella Bukowska-Chądzyńska
2000 Pełzaki w Paryżu Coco LaBouche
2013 Rick i Morty Doktor Wong Maria Pakulnis (Netflix)
2016 Akademia Skylanders Złota Królowa Lidia Sadowa
2016 Super Spark: Gwiezdna misja Babcia
Jako postać fikcyjna
2017 Brickleberry Susan Sarandon Lidia Sadowa
Elżbieta Kopocińska

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.