FANDOM


Strażnik pierwszej damy (ang. Guarding Tess) – amerykańska komedia z 1994 roku w reżyserii Hugh Wilsona. Dubbing do filmu zlecony został w latach 90. przez Canal+, który jako jedyny emitował go w takiej wersji. Premiera wersji z dubbingiem miała miejsce na antenie stacji 12 kwietnia 1997 roku.

Fabuła

Doug Chesnick (Nicolas Cage) jest agentem tajnych służb i doświadczonym ochroniarzem najwyższych dostojników państwowych. Ostatnie zadanie było jednak wyjątkowo trudne nawet dla niego...

Doug pilnował bezpieczeństwa Tess (Shirley MacLaine), kapryśnej i apodyktycznej wdowy po jednym z amerykańskich prezydentów. Starsza pani dała się bohaterowi solidnie we znaki; agent nie może się już doczekać nadchodzącego właśnie końca służby. Niestety, Tess upodobała sobie Douga i, wykorzystując swoje polityczne znajomości, doprowadza do przedłużenia przydziału ochroniarza na następne trzy lata. Bohater jest załamany i zaczyna ze swoją pracodawczynią podjazdową wojnę. Kiedy jednak Tess zostanie porwana przez nieznanych sprawców, agent stanie na wysokości zadania – narazi własne życie, by ratować nieznośną wdowę.

Krytycy nazywali Strażnika pierwszej damy komediowo-sensacyjną wersją głośnego filmu Wożąc panią Daisy. Pomysł stworzenia aktorskiego duetu Nicolas Cage i Shirley MacLaine może się na pierwszy rzut oka wydawać karkołomny, ale to właśnie kontrast osobowości i doskonała współpraca pary artystów okazała się siłą napędową filmu. Produkcja spoczywała zresztą w rękach reżysera sprawdzonego i doświadczonego w komedii – Hugh Wilson to filmowiec odpowiedzialny za pierwszą (i najlepszą) część Akademii policyjnej.
Źródło opisu: Ale kino+


Ekipa

Twórca Funkcja
Master Film Realizacja nagrań
Maria Horodecka Reżyseria
Maria Horodecka Dialogi
Aneta Michalczyk-Falana Dźwięk
Michał Przybył Montaż
Adam Wieluński Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Krystyna Królówna Tess Calisle Shirley MacLaine
Jacek Rozenek Doug Chesnic Nicolas Cage
Janusz Bukowski Howard Shaeffer James Rebhorn
Ryszard Nawrocki Earl Fowler Austin Pendleton
Adam Ferency Prezydent Hugh Wilson
W pozostałych rolach
Andrzej Blumenfeld
Małgorzata Drozd
Andrzej Ferenc
Andrzej Gawroński
Artur Kaczmarski
Jan Kulczycki
Wojciech Machnicki
Mieczysław Morański
Ryszard Olesiński
Włodzimierz Press
Marcin Sosnowski

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.