FANDOM


Still Life – komputerowa gra przygodowa typu point and click z 2004 roku stworzona przez studio Microïds na komputery osobiste i konsolę Xbox. Światowa premiera gry miała miejsce 14 kwietnia 2005 roku, z kolei polska 18 listopada tego samego roku. W Polsce wydana została wyłącznie wersja przeznaczona na komputery osobiste. Początkowo dystrybuowana była przez Cenegę, a następnie prawa do niej przejęło IQ Publishing, które dystrybuowało ją z tym samym dubbingiem co Cenega. Gra stanowi swojego rodzaju kontynuację gry Post Mortem z 2002 roku, której głównym bohaterem jest Gustav McPherson. W 2009 roku doczekała się kontynuacji, Still Life 2, wydanej w Polsce wyłącznie z napisami.

Fabuła

Victoria McPherson, agent specjalny FBI, prowadzi dochodzenie w sprawie brutalnych morderstw mających miejsce w Chicago. Odwiedzając dom swojego ojca, znajduje na strychu dziennik należący do jej dziadka, prywatnego detektywa Gustava McPhersona. Oddając się jego lekturze odkrywa, że w latach 20. w czeskiej Pradze jej przodek prowadził dochodzenie w bardzo podobnej sprawie. W obydwu przypadkach ofiarą padały kobiety sprzedające swoje ciała – uliczne praskie prostytutki i pracownice chicagowskiego klubu Czerwona Latarnia – ponadto mordercy ubierali się w czarny płaszcz, cylinder i srebrną maskę.

Fabuła gry rozdziela się na dwie części, których akcja ma miejsce w dwudziestowiecznej Pradze i współczesnym Chicago. Gustavowi odkrywa tożsamość mordercy, temu jednak udaje się zbiec do Ameryki dzięki wpływowemu ojcu, zaś o morderstwa zostaje oskarżony McPherson. Victoria odkrywa, że seria morderstw podobnych do tych, nad którą pracuje, miała miejsce także w 1931 roku w Chicago i w 1956 w Los Angeles.

Malarz Daniel Perron specjalnie na potrzeby gry namalował obrazy, które odegrały niezwykle ważną rolę w fabule Still Life. Gra wykorzystuje mechanizmy typowe dla produkcji typu point and click – znalezione przedmioty gromadzone są w inwentarzu, gdzie można je dowolnie obracać i oglądać, zaś fabułę pchnąć można do przodu poprzez rozwiązywanie zagadek logicznych. Wielu recenzentów stwierdziło, że część zagadek, jak np. upieczenie ciastek na podstawie przepisu będącego poematem nt. idealnego mężczyzny, jest jednymi z najtrudniejszych, z jakimi spotkali się w grach. Elementem odróżniającym Still Life od większości gier przygodowych jest konieczność przeprowadzenia oględzin miejsca zbrodni, do czego bohaterka wykorzystuje m.in. aparat fotograficzny, ultrafiolet i pęsetę.

Wszystkie organizacje zajmujące się klasyfikacją gier jednoznacznie oceniły Still Life jako produkcję przeznaczoną wyłącznie dla dorosłych. Bohaterowie często używają niecenzuralnego słownictwa, pojawiają się odniesienia do czynności seksualnych, zaś okaleczone ciała ofiar narysowane są bardzo szczegółowo, mogąc odrzucić wrażliwsze osoby. Gra pod względem klimatu nawiązuje do takich pozycji filmowych jak Vidocq, Siedem czy Kolekcjoner kości. W przypadku gier zauważyć można podobieństwa do słynnego Blade Runner produkcji Electronic Arts oraz, w pewnych aspektach, do serii Silent Hill.
Źródło opisu: Wikipedia

Ekipa

Twórca Funkcja
Artur Kruczek Reżyseria
Michał Bochenek Tłumaczenie
Barbara Giecold

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Anna Sroka-Hryń Victoria McPherson Sara Leger
Anna Sroka - Still Life
Jarosław Boberek Gustav McPherson Sven Eriksson
Jarosław Boberek - Still Life
Joanna Domańska Claire Ashby Pauline Little
Joanna Domańska - Still Life
Agnieszka Fajlhauer Apolina Jennifer Seguin
Agnieszka Fajlhauer - Still Life (Apolina)
Vladanna Tominová Holly G. Frankel
Agnieszka Fajlhauer - Still Life (Vladanna)
Hanna Kinder-Kiss Ida Skaličková Sara Leger
Hanna Kinder - Still Life
Robert Kowalski Woźnica Arthur Holden
Robert Kowalski - Still Life
Katarzyna Kozak Milena Claudia Besso
Katarzyna Kozak - Still Life (Milena)
Mia Holmes Jennifer Seguin
Katarzyna Kozak - Still Life (Mia)
Artur Kruczek Bramkarz w Czerwonej Latarni Terrence Scammell
Artur Kruczek - Still Life
Przemysław Nikiel David Miller Arthur Holden
Przemysław Nikiel - Still Life
Marek Obertyn Patrick McPherson A.J. Henderson
Marek Obertyn - Still Life (Patrick)
 • Marek Obertyn - Still Life (Otokar)
  Otokar Kubina
 • Marek Obertyn - Still Life (Emil)
  Emil Korona
Ryszard Olesiński Jiří Skalnič Mark Camacho
Ryszard Olesiński - Still Life
Adam Szyszkowski William Tate Terrence Scammell
Adam Szyszkowski - Still Life
 • Adam Szyszkowski - Still Life (Vaclav Kolar)
  Vaclav Kolar
 • Adam Szyszkowski - Still Life (Ackerman)
  Mark Ackerman
Sławomir Śmiałek Richard Valdez Marcel Jeannin
Sławomir Śmiałek - Still Life
Krzysztof Zakrzewski Peter Jesenský Terrence Scammell
Krzysztof Zakrzewski - Still Life
Mirosław Zbrojewicz Kazimír Stašek Marcel Jeannin
Mirosław Zbrojewicz - Still Life (Kazimir)
 • Mirosław Zbrojewicz - Still Life (Browning)
  Todd Browning
 • Mirosław Zbrojewicz - Still Life (Roman)
  Roman Jesenský

Dodatkowe informacje o dubbingu:

 • W obsadzie podanej w instrukcji do gry oraz w napisach końcowych został wymieniony także Jacek Kiss, lecz w grze nie ma żadnej postaci mówiącej jego głosem.

Multimedia

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.