FANDOM


Sommersby – amerykański dramat filmowy z 1993 roku w reżyserii Jona Amiela, będący remakiem francuskiego filmu Powrót Martina Guerre z 1982 roku. Dubbing do filmu zlecony został w latach 90. przez Canal+, który jako jedyny emitował go w takiej wersji. Premiera wersji z dubbingiem miała miejsce na antenie stacji 26 maja 1996 roku.

Fabuła

Sommersby, nakręcony wyraźnie pod wpływem amerykańskiej mody na remaki (zwłaszcza francuskich produkcji), opowiada historię przedziwnego romansu, który wzruszał francuskich widzów – dzięki filmowi „Powrót Martina Guerre” – już na początku lat 80.

Mimo że scenariusze obu kinowych produkcji oparte były na powieści Janet Lewis The Wife of Martin Guerre, filmy te, co widać choćby w tytułach, koncentrowały się na postaciach mężczyzn. Jak ważną rolę w tych „męskich” opowieściach pełnią jednak kobiety dowodzą aktorki – Nathalie Baye w wersji francuskiej i Jodie Foster w amerykańskiej. Dzięki nim historiom mężczyzn szukających swojego miejsca na ziemi przyglądamy się z punktu widzenia płci pięknej, ale też łatwo odnajdujemy w nich rys uniwersalny – próbę dyskretnego sportretowania rozkwitającej na nowo miłości między dobrze znającymi się ludźmi.

Miłość ta rodzi się na południu Ameryki dwa lata po wojnie secesyjnej. Do małego miasteczka Vine Hill wraca Jack Sommersby (Richard Gere), miejscowy hulaka i arogant, znęcający się nad żoną i dający się we znaki sąsiadom. Niespodziewany powrót (Jack został już uznany za martwego) niepokoi zwłaszcza jego żonę Laurel (Jodie Foster), która zdążyła przyzwyczaić się do statusu wdowy i właśnie miała zaręczyć się ze swoim sąsiadem Orinem (Bill Pullman). Smutek kobiety nie trwa jednak długo – okazuje się, że Jack na wojnie zmienił się nie do poznania. Teraz – o dziwo – jest czuły dla żony, otacza ją miłością i szacunkiem, a w dodatku chętnie służy pomocą mieszkańcom wyniszczonego przez wojnę Vine Hill. Laurel patrzy na niego coraz łaskawiej, natomiast sąsiedzi – coraz bardziej podejrzliwie. Zwłaszcza, że pojawiają się znaczące tropy sugerujące, że „nowy” Jack Sommersby nie jest tym, za kogo się podaje...

Rozgrywający się na kilku płaszczyznach obraz Jona Amiela to w gruncie rzeczy film o ukrytych pragnieniach. Kieruje się nimi zachwycona cudownie odmienionym mężem Laurel, świadomie pozwalająca się oszukiwać, ale i Jack, który wierzy, że może wejść w czyjąś skórę i zacząć w ten sposób nowe życie. I właśnie niewypowiedziane pragnienia okazują się w Sommersbym ważniejsze niż prawda – w obliczu niebezpieczeństwa bohaterowie odważą się ich bronić nawet z poświęceniem życia.
Źródło opisu: Ale kino+


Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Maria Horodecka Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Jan Englert Jack Sommersby Richard Gere
Adrianna Biedrzyńska Laurel Sommersby Jodie Foster
Jerzy Bończak Orin Meecham Bill Pullman

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.