FANDOMShirley MacLaine, właściwie Shirley MacLean Beaty (ur. 24 kwietnia 1934 roku w Richmond w Wirginii) – amerykańska aktorka.

Życiorys

Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego (który zmienił nazwisko z Beaty na Beatty). W 1954 roku wyszła za mąż za Steve’a Parkera. Rozwiedli się w 1970 roku. Ma jedną córkę Stephanie (Sachi).

Karierę sceniczną zaczęła w 1950 roku w Oklahomie jako tancerka. Jej debiutem filmowym był film Alfreda Hitchcocka Kłopoty z Harrym. W 1970 roku miała serię programów TV zatytułowanych Shirley's World. Od 1977 roku występowała w Las Vegas we własnym show, z którym objechała Europę i Amerykę Południową.

Była czterokrotnie nominowana do Nagrody Akademii, m.in. za główną rolę w Garsonierze Billy’ego Wildera. Zdobyła wiele nagród zagranicznych (m.in. na festiwalach w Wenecji i Berlinie oraz nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej). W 1983 roku zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za rolę Aurory Greenway w Czułych słówkach w reżyserii Jamesa L. Brooksa („Naprawdę na to zasłużyłam” – powiedziała w wywiadzie dla TV). Była współrealizatorką dokumentalnego filmu The Other Half of the Sky: A China Memoir, powstałego na podstawie jej wrażeń z podróży do Chin.

Autorka kilku książek autobiograficznych (debiut literacki w 1970 roku książką Don't Fall Off the Mountain). Na krawędzi (Out on a Limb) ukazała się w 1983 roku.

MacLaine jest wyznawczynią ruchu New Age. Utrzymuje, że w poprzednim życiu przed 35 tysiącami lat mieszkała na Atlantydzie i była siostrą nadprzyrodzonego bytu imieniem Ramtha, który komunikuje się ze światem za pośrednictwem medium J.Z. Knight.

Laureatka nagrody im. Cecila B. DeMille’a w 1998 roku.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1962 Dwoje na huśtawce Gittel „Mosca” Moscawitz Barbara Wrzesińska (wersja kinowa)
Jadwiga Jankowska-Cieślak (wersja telewizyjna)
1989 Stalowe magnolie Ouiser Boudreaux Krystyna Królówna
1994 Strażnik pierwszej damy Tess Calisle Krystyna Królówna

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.