FANDOMSean Connery, właśc. sir Thomas Sean Connery (ur. 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu) – brytyjski i szkocki aktor, reżyser, producent filmowy i scenarzysta.

Życiorys

Urodził się w Edynburgu, w dzielnicy Fountainbridge jako syn Euphemi – sprzątaczki, oraz Josepha – pracownika fabryki i kierowcy ciężarówek.

W wieku 9 lat rozpoczął swoją pierwszą pracę − rozwoził mleko. Gdy miał 13 lat, zakończył edukację. Później pracował m.in. jako ochroniarz i model. W siedemnastym roku życia wstąpił do wojska, lecz zwolniono go z powodu wrzodów żołądka. Mając 18 lat, zajął się kulturystyką – jednym z ważniejszych jego sukcesów w tej dziedzinie było zajęcie trzeciego miejsca w konkursie Mister Universum (1953). Następnie dostał się do chórku marynarzy.

Kariera

W połowie lat 50. zajął się aktorstwem. Mimo braku talentu tanecznego, zagrał m.in. małą rolę w musicalu South Pacific. W środowisku teatralnym spotkał wielu ludzi oczytanych, wykształconych. Chcąc dorównać nowo poznanym, zaczął dużo czytać. Przesiedział 18 miesięcy w bibliotece publicznej, czytając klasyków. Później zmienił imię na Sean.

W 1961 Connery wygrał w castingu do roli Jamesa Bonda, pokonując między innymi Rogera Moore’a. W 1962 wyprodukowano pierwszy film z tej serii − Doktor No, który okazał się wielkim przebojem kinowym.

Kolejne produkcje o przygodach Bonda przyniosły więcej zysków od poprzednich, jednak po nakręceniu Żyje się tylko dwa razy ogłoszono, że Connery rezygnuje z roli agenta 007. Aktor nie chciał być utożsamiany tylko z jednym bohaterem. Przez kolejne 4 lata odpoczywał, między innymi grając w golfa, a także okazjonalnie pojawiając się w filmach. W 1971 Connery, zachęcony czekiem na ponad milion dolarów, zagrał w kolejnym filmie z serii o Bondzie − Diamenty są wieczne. Szybko okazało się, że obraz zarobił najwięcej z dotychczasowych produkcji. Zysk z filmu Connery przeznaczył na organizację założonego przez siebie Scottish International Educational Trust, które pomaga biednym, utalentowanym szkockim dzieciom.

W 2000 królowa Elżbieta nadała mu tytuł szlachecki – Knight Bachelor.

Po ukończeniu 80 lat Connery przyznał, że nie zamierza już wystąpić w żadnym filmie.

Był brany pod uwagę w filmie Skyfall jako Kincaide, roli podjętej przez Alberta Finneya, co potwierdził reżyser Sam Mendes.

Życie prywatne

Po nakręceniu filmu Doktor No ożenił się z Diane Cilento. Ślub wzięli na Gibraltarze. Ich związek trwał do 1973, a jego efektem było urodzenie się Jasona, jedynego dziecka Connery’ego, który później również został aktorem.

Od 6 maja 1975 żonaty jest z Micheline Roquebrune.

Jego brat Neil również jest aktorem.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1969 Czerwony namiot Roald Amundsen Ignacy Machowski
1990 Wydział Rosja Bartholomew Scott Blair Jerzy Kamas
2002 Złap mnie, jeśli potrafisz James Bond (mat. archiw.) Adam Bauman
Adam Bauman - ZMJP (Bond)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.