FANDOMScarlett Ingrid Johansson (ur. 22 listopada 1984 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, również wokalistka. Laureatka nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Między słowami oraz nagrody Tony za drugoplanową rolę w sztuce A View from the Bridge.

Życiorys

Wczesne lata

Urodziła się 22 listopada 1984 roku w Nowym Jorku, w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec, architekt Karsten Johansson, pochodzi z Danii, jest synem Ejnera Johanssona, pisarza, scenarzysty i reżysera. Matka aktorki, Melanie Sloan – producentka filmowa, wywodzi się z amerykańsko-żydowskiej rodziny o polskich korzeniach, Dziadkowie Scarlett wyemigrowali z Polski po zakończeniu II wojny światowej. Scarlett Johansson ma starszą siostrę Vanessę (również aktorkę), dwóch braci: Adriana i Huntera (brata-bliźniaka) oraz przyrodniego brata, Christiana (z drugiego małżeństwa jej ojca). Kształcenie w kierunku aktorstwa rozpoczęła w Professional Children's School na Manhattanie, którą ukończyła w 2002 roku. Zajęcia w szkole aktorskiej Lee Strasberga rozpoczęła w wieku 8 lat.

Kariera

Pierwsze role podejmowała już w dzieciństwie. Na ekranie zadebiutowała w filmie Małolat z 1994 roku, wkrótce po tym, jak matka zaczęła zabierać ją na castingi. Po kilku rolach zagranych w późnych latach 90., Johansson zyskała rozgłos i uznanie krytyki za sprawą swojej kreacji w Zaklinaczu koni z 1998 roku, gdzie zagrała u boku Roberta Redforda. Trzy lata później wystąpiła w obrazie Ghost World – tu również zebrała bardzo pozytywne opinie. Pierwsze znaczące wyróżnienie przyniosła młodej aktorce znakomita rola w Między słowami Sofii Coppoli za który to film otrzymała nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Wenecji w 2003 roku. Niedługo później Scarlett została podwójnie nominowana do Złotych Globów (za rolę dramatyczną – Dziewczyna z perłą oraz za rolę w Między słowami). Identyczne nominacje otrzymała z rąk Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), która przyznała jej nagrodę za rolę w Między słowami.

W czerwcu 2004 roku została zaproszona do członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W tym samym roku zagrała w filmach Egzamin dojrzałości, W doborowym towarzystwie i Lokatorce (za który otrzymała swoją trzecią nominację do Złotego Globu). Przez pewien czas Scarlett brała udział w przygotowaniach do filmu Mission: Impossible III, ale nie wystąpiła w nim z powodu niezgodności harmonogramów. Media jednak nieoficjalnie podawały, że powodem rezygnacji Scarlett mogły być kłótnie z Tomem Cruise’em. Rolę Scarlett przejęła Keri Russell.

W lipcu 2005 roku aktorka wystąpiła u boku Ewana McGregora w swojej pierwszej roli w filmie akcji, Wyspa. Następnym filmem Johansson był dramat Woody’ego Allena, Wszystko gra, za który otrzymała swoją czwartą w życiu nominację do Złotego Globu, w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej.

Kolejny film Allena ze Scarlett Johansson, Scoop – Gorący temat, wszedł na ekrany 28 lipca 2006 roku. W tym samym roku pojawiła się też na ekranach w czarno-białym filmie Briana De Palmy pt. Czarna Dalia, do którego zdjęcia zrealizowano w Los Angeles i Bułgarii. Aktorka przyznała, że jako fanka reżysera bardzo chciała z nim pracować, chociaż przyznała również, że była fizycznie nieprzystosowana do roli. Jej kreację oceniono dwojako. Serwis CNN na swojej stronie internetowej odnotował, że Johanson wchłania atmosferę tamtych czasów jak tlen; tymczasem inne głosy krytyków mówiły o źle obsadzonej roli.

20 października 2006 miała miejsce premiera thrillera Prestiż. 19 maja 2008 roku ukazał się jej debiutancki album, Anywhere I Lay My Head, składający się z coverów utworów Toma Waitsa i jednego autorskiego utworu. David Bowie zaśpiewał w chórkach w dwóch piosenkach na tej płycie. Album ten został 23. najlepszym albumem roku według New Musical Express, lecz jednocześnie najgorszym albumem roku według Entertainment Weekly.

Rok 2010 przyniósł aktorce rolę w Iron Manie 2, gdzie wcieliła się w postać Czarnej Wdowy, szpiega i przyszłego współpracownika tytułowego bohatera. Aktorka występowała również na scenie teatralnej, w sztuce A View from the Bridge, za który otrzymała nagrodę Tony dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Życie prywatne

W 2008 roku wyszła za mąż za aktora i producenta filmowego Ryana Reynoldsa, jednak po dwóch latach związku para zdecydowała się na rozwód.

W 2014 roku wzięła ślub z Romainem Dauriakiem (ur. 1982). 4 września 2014 poinformowano, że urodziła pierwsze dziecko – córkę Rose Dorothy. Para rozwiodła się 7 marca 2017 roku.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1997 Alex – sam w domu Molly Pruitt
2012 Avengers Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja - Avengers
2014 Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja - Zimowy Żołnierz
2015 Avengers: Czas Ultrona Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja - ACU
2016 Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja - KAWB
2016 Księga dżungli Kaa Anna Dereszowska
Anna Dereszowska - Księga dżungli
2017 Thor: Ragnarok Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja - Ragnarok
2018 Avengers: Wojna bez granic Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja - AWBG
2019 Avengers: Koniec gry Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
2019 Kapitan Marvel Natasza Romanoff / Czarna Wdowa Wiktoria Gorodeckaja
Filmy i seriale animowane
2016 Sing Ash Ewa Farna

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Avengers dubbingowana była przez Annę Cieślak.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.