FANDOMRyan Rodney Reynolds (ur. 23 października 1976 w Vancouver) – kanadyjski aktor i producent telewizyjny i filmowy irlandzkiego pochodzenia.

Biografia

Urodził się w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej w rodzinie rzymskokatolickiej jako najmłodszy z czterech synów Jamesa Chestera „Jima” Reynoldsa (1941–2015) i Tammy Reynolds. Jego ojciec był emerytowanym policjantem Kanadyjskiej Królewskiej Policji, który później prowadził hurtownię artykułów spożywczych, a jego matka była ekspedientką.

W 1994 roku ukończył szkołę średnią Kitsilano Secondary School w Vancouver. Następnie uczęszczał na Kwantlen Polytechnic University.

27 września 2008 roku ożenił się z aktorką i piosenkarką Scarlett Johansson, a 1 lipca 2011 para rozwiodła się. 9 września 2012 na ranczu w Południowej Karolinie poślubił Blake Lively, z którą ma dwie córki.

Kariera aktorska

Przed kamerą pojawił się po raz pierwszy w wieku siedemnastu lat, grając podwójną postać nastoletniego Ganesha i Jeffreya w kanadyjskim dramacie Zwyczajna magia. Debiutancką rolą Billy’ego Simpsona w serialu telewizyjnym Piętnaście (1993) zwrócił na siebie uwagę telewidzów i krytyków, zdobywając nominację do Nagrody Filmowej dla Młodych w kategorii „najlepszy młody aktor w serialu kablowym”.

Występował regularnie w kanadyjskich produkcjach telewizyjnych: przygodowym serialu familijnym Odyseja (1993–1994), w miniserialu Z zimną krwią (1996) i dramacie telewizyjnym Naznaczona (1995) u boku Glenn Close. Uznanie zdobył jako student medycyny Michael „Berg” Bergen w sitcomie CBS Oni, ona i pizzeria (1998–2001).

Po udziale w filmie Poszukiwana (2000) i roli dramatycznej w dreszczowcu niezależnej produkcji Finder’s Fee (2001) zagrał główną rolę lekkomyślnego Vana Wildera, idola uniwersyteckiego kampusu i genialnego organizatora odlotowych imprez na wielką skalę w filmie Wieczny student (2002). Za tę rolę był nominowany do nagrody kinowej MTV. Później trafił do obsady komedii: Teściowie (2003) jako zakochany syn Michaela Douglasa i O dwóch takich, co poszli w miasto (2004) w roli pielęgniarza. Wcielił się w postać Hannibala Kinga w horrorze sensacyjnym Blade: Mroczna trójca (2004), opartym na komiksie o wiecznym łowcy.

W 2005 roku w Los Angeles odebrał nagrodę przyznawaną dla Młodych Hollywoodzkich Artystów. Główna rola George’a Lutza, mrocznego bohatera remake’u horroru Amityville (2005), przyniosła mu kalifornijską nagrodę Teen Choice.

W 2009 roku premierę miał film Narzeczony mimo woli, w którym zagrał główną rolę u boku Sandry Bullock. W 2016 roku zagrał tytułową rolę w produkcji Deadpool, a w 2018 w jej kontynuacji – Deadpool 2.
Źródło: Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
2018 Deadpool 2 Wade Wilson / Deadpool Michał Zieliński
Michał Zieliński - Deadpool2 (Deadpool)
Ryan Reynolds Michał Zieliński
Michał Zieliński - Deadpool2 (Ryan)
Juggernaut (głos) Kamil Pruban
Kamil Pruban - Deadpool2 (Juggernaut)
2019 Pokémon Detektyw Pikachu Pikachu (głos) Maciej Stuhr
Harry Goodman Maciej Stuhr
Filmy animowane
2013 Krudowie Gaj Lesław Żurek
2013 Turbo Turbo Antoni Pawlicki

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.