Ryan Thomas Gosling (ur. 12 listopada 1980 roku w London) – kanadyjski aktor, reżyser, scenarzysta i muzyk.

Życiorys

Ryan jako dziecko brał udział (wraz z siostrą) w lokalnych konkursach talentów. W 1993 roku zaczął występować w „Klubie Myszki Mickey” produkowanym przez Disney Channel (razem z Christiną Aguilerą i Keri Russell). Gdy program odwołano, Gosling grywał epizody w serialach telewizyjnych takich jak Droga do Avonlea czy Liceum na morzu. Przełomem w jego karierze była rola Herkulesa w serialu telewizji Fox Młody Herkules (lata 1998-99). W 2000 roku zagrał w filmie Boaza Yakina Tytani.

Sławę przyniosła mu rola w Fanatyku, który zdobył nagrodę jury na festiwalu w Sundance. Śmiertelna wyliczanka okazał się finansową klapą w USA, jednak rola Goslinga jako sadystycznego mordercy została doceniona przez krytyków. Aktora interesują role skomplikowanych wewnętrznie bohaterów, co zaowocowało zagraniem roli Lelanda w filmie Odmienne stany moralności, w którym wystąpili także Don Cheadle i Kevin Spacey.

W 2007 roku został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor za rolę Dana Dunne'a w filmie Szkolny chwyt. Dziesięć lat później otrzymał drugą nominację do Oscara za rolę Sebastiana Wildera w musicalu La La Land.

Gosling jest aktywnym muzykiem. Efektem fascynacji mrocznymi legendami jest album wydany w 2009 roku wspólnie z Zachiem Shieldsem pod szyldem Dead Man’s Bones. Skomponował część ścieżki dźwiękowej do filmu Blue Valentine (2010). Aktor jest także współwłaścicielem marokańskiej restauracji Tagine w Beverly Hills w Kalifornii. Angażuje się w akcje organizacji PETA, Invisible Children oraz Enough Project.

Jego reżyserski debiut Lost River miał swoją premierę w 2014 roku.

Życie prywatne

Aktor w 2016 roku ożenił się z Evą Mendes. Para ma dwoje dzieci: Esmeralda (ur. 12 października 2014) i Amanda-Lee (ur. 29 kwietnia 2016).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1995 Gęsia skórka Greg Banks Jacek Wolszczak (Fox Kids)
Karol Osentowski (Netflix)
1997 Liceum na morzu Sean Hanlon Jacek Kopczyński

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.