FANDOMRobert Więckiewicz (ur. 30 czerwca 1967 roku w Nowej Rudzie) – polski aktor filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Życiorys

Ukończył technikum budowlane w Legnicy. W 1993 został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydziału Aktorskiego z siedzibą we Wrocławiu).

W latach 1993–1998 był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, w 1999 został aktorem Teatru Rozmaitości w Warszawie. Jako aktor teatralny debiutował w 1993 w adaptacji Naszego miasta Thorntona Wildera. Po 2001 grywał m.in. w spektaklach reżyserowanych przez Agnieszkę Glińską i Krzysztofa Maternę.

W produkcjach filmowych debiutował na początku lat 90. Początkowo grywał role epizodyczne. W 2003 wcielił się w Julka, jedną z głównych postaci czarnej komedii Ciało, w której zagrali również m.in. Rafał Królikowski i Zbigniew Zamachowski. Rok później wystąpił w komedii sensacyjnej Vinci u boku m.in. Borysa Szyca. W 2007 zagrał główne role w filmach Świadek koronny i Wszystko będzie dobrze. W pierwszym wcielił się w tytułową postać nawróconego gangstera, w drugim w postać wuefisty Andrzeja. Za te role otrzymał nagrodę dla najlepszego pierwszoplanowego aktora na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W kolejnych latach zagrał m.in. w takich nagradzanych i nominowanych do różnych nagród produkcjach jak Ile waży koń trojański?, Lejdis, Dom zły, Różyczka i Pod Mocnym Aniołem. W 2011 został obsadzony jako Leopold Socha, główny bohater W ciemności Agnieszki Holland, filmu nominowanego do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2013 zagrał natomiast Lecha Wałęsę w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy.

W 2014 został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w tym samym roku wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 otrzymał tytuł honorowego obywatela Nowej Rudy.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2005 Gwiezdne jaja: Część I – Zemsta świrów Rock Til Schweiger
Robert Więckiewicz - Gwiezdne jaja
2016 Doktor Strange Kaecillius Mads Mikkelsen
Robert Więckiewicz - Strange
2016 Łotr 1: Gwiezdne wojny – Historie Galen Erso Mads Mikkelsen
Robert Więckiewicz - Łotr1

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2013 Beyond: Dwie dusze Nathan Dawkins Willem Dafoe
Robert Więckiewicz - BDD

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Twój Vincent Paul Gachet Jerome Flynn

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.