Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Robert Kudelski (ur. 24 czerwca 1974 roku w Zgierzu) – polski aktor teatralny i telewizyjny, piosenkarz.

Życiorys

Początkowo miał zostać muzykiem zgodnie z wolą rodziców. W trakcie nauki w liceum zaczął jednak uczęszczać na spotkania kółka teatralnego w Kutnowskim Domu Kultury (obecnie Grupa Teatralna "Od Jutra"), a po dwóch latach zdał do warszawskiej Akademii Teatralnej, a następnie przeniósł się do Łódzkiej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Zanim ukończył studia, w 1997 roku zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej i zadebiutował w roli Romea w spektaklu szekspirowskim Romeo i Julia w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Nowego w Warszawie. Rok później ukończył studia i zamieszkał w Warszawie, a w latach 1998-2001 związał się ze stołecznym Teatrem Nowym, grając główne role młodych amantów, w takich spektaklach w reż. Hanuszkiewicza, jak: Ballady i Romanse (1998), Chopin, jego życie (1999) czy Kobieta bez skazy (2000). W 1998 roku został laureatem Przeglądu Piosenki Aktorskiej, w kolejnych latach występował na deskach warszawskich teatrów: Syrena (1999-2005), Scena Prezentacje (2000) i Komedia (2001).

Dobra passa nie trwała długo, propozycje przestały napływać z dnia na dzień. Aby nie wypaść z zawodu, pełnił role statystów w filmach oraz grywał w reklamach. Podjął również studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz pracą w szkole, w której nauczał historii sztuki. Grywał epizody w popularnych serialach: Klan (1997-2004), Na dobre i na złe (1999) czy Lokatorzy (2000), a z czasem pojawiły się propozycje większych ról m.in. postać Ruteckiego w filmie Syzyfowe prace (2001), czy w serialu Złotopolscy (2001-2003).

W 2000 roku wcielił się w rolę Maćka Reutta, syna doktora w serialu Przeprowadzki. Dwa lata później zagrał w pełnometrażowym filmie francuskim Powiedz mi, że mnie kochasz. W tym samym roku, jako tzw. aktor śpiewający i fan muzyki francuskiej, przygotował w Teatrze Syrena recital zatytułowany Jacques Brel.

Od 2003 roku wraz z Magdaleną Stużyńską prowadził program Para w Polskę w TVP1. W tym samym roku zdobył nominację do nagrody TeleTygrysa dla najlepiej zapowiadającego się młodego aktora. Od tego samego roku wciela się w postać Michała Brzozowskiego, młodszego brata Andrzeja w serialu Na Wspólnej, który przyniósł mu największą rozpoznawalność. W marcu 2004 roku wziął udział w akcji charytatywnej Pomóż dzieciom godnie żyć, a także zrealizował spektakl Aznavour. W kwietniu 2005 toku wystąpił w pierwszej edycji programu Taniec z gwiazdami, w którym zajął ostatnie, ósme miejsce w parze z Agnieszką Pomorską. W listopadzie premierę miał recital Hymn miłości według Édith Piaf jego autorstwa.

W 2008 roku podłożył głos pod Geoffa w serialu animowanym Wyspa Totalnej Porażki. W tymże roku założył także nieistniejący już prywatny teatr Projekt Teatr Warszawa, gdzie pełnił funcję dyrektora artystycznego. Od marca do maja 2009 roku brał udział w piątej edycji programu Jak oni śpiewają, w której zajął ostatecznie trzecie miejsce w finale. W grudniu 2010 roku zrealizował kolejną sztukę teatralną zatytułowaną Love Boutique.

Prywatnie jest starszym bratem aktorki dubbingowej, Agnieszki Kudelskiej.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2016 Dzień Niepodległości: Odrodzenie Doktor Isaacs John Storey

Twórca dubbingu

Filmy animowane

Rok Tytuł Funkcja Studio
2016 Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie Kierownictwo produkcji Studio Sonica

Linki zewnętrzne