Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu

Rhobar III, nazywany również Bezimiennym, Bezimiennym Bohaterem, Wojownikiem i Wybrańcem Bogów – postać fikcyjna stworzona przez niemieckiego scenarzystę gier komputerowych i dyrektora artystycznego studia Piranha Bytes, Michaela Hogego. Zadebiutował w pierwszej części serii gier komputerowych Gothic, wydanej 15 marca 2001 roku w Niemczech i Stanach Zjednoczonych i w 2002 roku we wschodniej części Europy (Polska i Rosja). Główny bohater pierwszych trzech części cyklu.

Fikcyjna biografia

Bezimienny bohater jest postacią o nieznanej przeszłości, o której gracz nie dowiaduje się nigdy podczas żadnej części sagi. Bohater zostaje wtrącony do kolonii karnej na Wyspie Khorinis jako kolejny więzień. Na miejscu poznaje on wiele przychylnych mu postaci i ważnych osobistości więziennego półświatka, przez co szybko awansuje w hierarchii poszczególnych obozów skazańców. Pod koniec pierwszej części stacza bój z niezwykle potężnym demonem zwanym Śniącym. Po wygranej batalii bohater zostaje pogrzebany pod gruzami wielkiej świątyni demona. Trzy tygodnie później zostaje wydostany przez swojego mentora - nekromantę Xardasa, który ma dla niego nowe zadanie. W Górniczej Dolinie pojawiły się potężne i niezwykle niebezpieczne smoki, które tylko Bezimienny może pokonać. Po udanym polowaniu bohater udaje się na Wyspę Irdorath, gdzie pokonuje ostatniego smoka - Ożywieńca. W trzeciej części bohater udaje się wraz z przyjaciółmi na kontynent Myrtany, gdzie musi wybrać, czy doprowadzi Królestwo do upadku, wskrzesi je z popiołów czy podąży drogą Xardasa i uda się do Nieznanych Krain zyskując niezwykłą potęgę. Według niekanonicznych gier, czyli Gothic 3: Zmierzch bogów, Arcania: Gothic 4 oraz dodatku ArcaniA: Upadek Setarrif Bezimienny powraca na Kontynent, dzięki pomocy przyjaciół przejmuje tron Myrtany przyjmując imię Rhobar III, a dziesięć lat później dokonuje inwazji na Wyspy Południowe.

Głosu postaci Bezimiennego w polskiej wersji językowej użyczył Jacek Mikołajczak. Jest to jego najbardziej znana i według wielu najlepsza kreacja aktorska w jego karierze dubbingowej. Sam aktor kilkakrotnie wspomniał postać Bezimiennego i pracę nad serią Gothic podczas wywiadów.

Polski dubbing

Rok Tytuł Głos Aktor Próbka
Gry komputerowe
2002 Gothic Jacek Mikołajczak Christian Wewerka
2003 Gothic II
2005 Gothic II: Noc Kruka
2006 Gothic 3
2008 Gothic 3: Zmierzch bogów
2010 Arcania: Gothic 4
2012 ArcaniA: Upadek Setarrif
Nieoficjalne modyfikacje (fandubbing)
2007 Gothic: Wielka wojna Xardas17
2008 Gothic: Przywoływacz Burzy
2010 Gothic: Mroczne tajemnice Marek Wodziński (część kwestii}
Thurin (część kwestii}
2014 Złote Wrota Paweł Gabryszewski
2017 Gothic: Polowanie na krety Dante

Linki zewnętrzne