FANDOMRalph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes (ur. 22 grudnia 1962 roku w Ipswich, Suffolk) – angielski aktor filmowy i teatralny, reżyser.

Życiorys

Życie prywatne

Urodził się w Ipswich w katolickiej rodzinie jako najstarszy z sześciorga dzieci fotografa i ilustratora Marka Fiennesa (ur. 11 listopada 1933 – 30 grudnia 2004) i pejzażystki i pisarki Jennifer Anne Mary Alleyne Lash (ur. 27 lutego 1938 – 28 grudnia 1993), publikującej swoje książki pod pseudonimem Jini Fiennes. Jego siostra Martha (ur. 5 lutego 1965) została reżyserką teatralną, a w 1999 zadebiutowała na dużym ekranie realizując z Ralphem Oniegina. Muzykę do filmu skomponował ich brat Magnus Hubert (ur. 1965). Druga siostra, Sophia Victoria (ur. 1967), została producentką, a najmłodszy brat, Joseph (ur. 27 maja 1970 z bratem bliźniakiem Jacobem Markiem, który został leśniczym) także został aktorem. Ma także przybranego brata Michaela „Micka” Emery (ur. 31 grudnia 1952), z zawodu archeologa. Jest kuzynem brytyjskiego badacza Sir Ranulpha Fiennesa. Jest również w ósmym pokoleniu kuzynem księcia Karola.

Zamiłowanie do sztuki wyniósł z domu. Uczęszczał do szkoły dla chłopców Bishop Wordsworth. Zamierzał zostać malarzem i rozpoczął naukę w Chelsea College of Art & Design. Po roku przeniósł się do Royal Academy of Dramatic Art.

We wrześniu 1993 poślubił aktorkę Alex Kingston. W 1995 roku podczas realizacji spektaklu Hamlet, gdzie zagrał tytułową postać, poznał aktorkę Francescę Annis. Fiennes porzucił dla niej swoją młodszą żonę Alex Kingston, z którą się rozwiódł 28 października 1997. Jednak po 11 latach ich nieformalnego związku, od 7 lutego 2006 roku zostali w separacji.

Został ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Kariera

W 1985 roku trafił do zespołu Regents Park Theatre, z którym występował przez kolejne dwa lata. Od roku 1987 grał z Royal National Theatre, a w 1988 został członkiem elitarnej grupy teatralnej Royal Shakespeare Company. W ciągu trzech lat zagrał m.in. Romea, Henryka VI, Troilusa w romansie Troilus i Kresyda, Klaudia w Wiele hałasu o nic i Edmunda w Królu Lirze. W roku 1995 występując na Broadwayu odebrał nagrodę teatralną Tony za tytułową rolę Hamleta w reżyserii Jonathana Kenta z Almeida Theatre Company.

W 1990 roku dostał pierwszą rolę T.E. Lawrence'a, awanturnika i poszukiwacza przygód w dramacie telewizyjnym Niebezpieczny człowiek – Lawrence po Arabii (A Dangerous Man: Lawrence After Arabia), a rok później pojawił się w miniserialu Główny podejrzany (Prime Suspect, 1991). Rola Heathcliffa, pełnego sprzeczności, porywczego buntownika o wrażliwości romantyka w melodramacie Wichrowe Wzgórza (Wuthering Heights, 1992) z Juliette Binoche sprawiła, że Steven Spielberg zaangażował go do biograficznego dramatu wojennego Lista Schindlera (Schindler's List, 1993), gdzie zagrał postać sadysty-oficera SS Amona Götha, zimnego i bezdusznego nazistowskiego komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie, który dla zabawy strzela do ludzi. Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę nowojorskich, chicagowskich, bostońskich i londyńskich krytyków filmowych i Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

W obsypanym nagrodami melodramacie wojennym Angielski pacjent (The English Patient, 1996) zagrał nominowaną do Oscara i Złotego Globu rolę ciężko rannego pilota László Almásy. W dramacie Kropla słońca (Sunshine, 1999) zagrał aż trzy postacie wcielając się w rolę dziadka, ojca i wnuka.

Nie przerywając pracy w londyńskim teatrze z klasycznym szekspirowskim repertuarem, pojawiał się w filmach science fiction, thrillerach i komediach romantycznych. Specjalizuje się w rolach rozdartych wewnętrznie, tajemniczych bohaterów miotanych skrajnymi namiętnościami.

Zajmuje się także dubbingiem. W 1998 użyczył głosu Ramzesowi w biblijnym filmie animowanym Książę Egiptu (The Prince of Egypt).
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2005 Harry Potter i Czara Ognia Lord Voldemort Wiesław Komasa
Wiesław Komasa - HPiCO
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Wiesław Komasa
Wiesław Komasa - HPiZF
2010 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I Wiesław Komasa
Wiesław Komasa - HPiIŚ
2010 Niania i wielkie bum Lord Gray Grzegorz Pawlak
2011 Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II Lord Voldemort Wiesław Komasa
Wiesław Komasa - HPiIŚ2
2020 Doktor Dolittle Barry (głos) Mikołaj Klimek
Gry komputerowe
2005 Harry Potter i Czara Ognia Lord Voldemort Janusz German
Janusz German - HPiCAG
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Wiesław Komasa
Filmy i seriale animowane
1998 Książę Egiptu Ramzes Jacek Borkowski (dialogi)
Jacek Borkowski - Książę Egiptu
Jacek Bończyk (śpiew)
Jacek Bończyk - Książę Egiptu
2000 Spotkanie z Jezusem (wersja kinowa) Jezus Chrystus Piotr Adamczyk
2000 Jezus cudotwórca (Telewizja Polska) Wojciech Wysocki
2005 Wallace i Gromit: Klątwa królika Lord Wiktor Zbigniew Suszyński
2016 Kubo i dwie struny Księżycowy Król Wojciech Paszkowski
2017 LEGO Batman: Film Alfred Pennyworth Marek Barbasiewicz

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.