Advertisement

Rachel Weisz

Rachel Weisz.jpg


Rachel Hannah Weisz (ur. 7 marca 1970 w Londynie) − brytyjska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Wierny ogrodnik.

Życiorys

W latach 30. XX w. zarówno rodzina matki pochodząca z Austrii, jak i rodzina ojca z Węgier (pochodzenia żydowskiego), uciekły przed prześladowaniami do Wielkiej Brytanii.

W wieku 14 lat otrzymała propozycję gry w Królu Dawidzie w reżyserii Bruce’a Beresforda. Spotkało się to ze sprzeciwem jej ojca, który zagroził opuszczeniem rodziny, jeżeli córka wystąpi w tym filmie.

Rachel Weisz studiowała od roku 1988 anglistykę w Trinity Hall na Uniwersytecie Cambridge. W czasie studiów zaczęła się pojawiać w studenckich przedstawieniach. Przełomowa była rola Gildy w musicalu West End, w Gielgud Theatre. Na ekranie zadebiutowała w miniserialu telewizyjnym Czerwone i czarne. Karierę filmową rozpoczęła w 1996 roku w filmie Bernardo Bertolucciego Ukryte pragnienia. Rozgłos zyskała rolą w wojennym filmie Wróg u bram o obronie Stalingradu, jednak popularność przyniosła jej rola w filmie przygodowym Mumia. Otrzymała Oscara za rolę w filmie Wierny ogrodnik za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

Życie prywatne

Była partnerką reżysera Darrena Aronofsky’ego, z którym zaręczyła się w roku 2005; mają synka Henry’ego Chance’a (ur. 31 maja 2006). Od 2010 roku spotykała się z aktorem Danielem Craigiem, którego poznała na planie filmu Dream House. Para pobrała się 22 czerwca 2011 w Nowym Jorku podczas prywatnej ceremonii w obecności córki Daniela – Elli i syna Rachel – Henry’ego.


Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2006 Eragon Saphira (głos) Joanna Brodzik
2013 Oz: Wielki i potężny Evanora Magdalena Różczka

Zwiastuny i inne

  1. W zwiastunie Oz: Wielki i potężny dubbingowana była przez Annę Gajewską.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.