FANDOM


Poirot (ang. Agatha Christie’s Poirot) – brytyjski serial kryminalny emitowany w latach 1989–2013, realizowany na podstawie książek i opowiadań Agathy Christie o Herkulesie Poirot. Emisję serialu w Polsce rozpoczął w 1995 roku Canal+ – początkowo z dubbingiem, który następnie zastąpiony został wersją lektorską. W późniejszych latach serial emitowała również bliźniacza stacja Ale Kino!, jednak wszystkie odcinki – także te, do których wcześniej opracowany został dubbing – wyemitowane zostały z szeptanką.

Fabuła

Streszczenia obejmują wyłącznie odcinki, które ponad wszelką wątpliwość emitowane były przez Canal+ w wersji z dubbingiem.

Samotny dom

Podczas wakacji w malowniczym kurorcie w Kornwalii Poirot i jego przyjaciel Hastings poznają piękną Nick Buckley. Kobieta zwierza się detektywowi, że ostatnio kilkakrotnie omal nie straciła życia. Raz ciężka rama od obrazu spadła jej na głowę, a innym razem stoczył się na nią z urwiska wielki głaz. Kiedy Poirot zauważa w kapeluszu Nick dziurę po kuli, decyduje się wziąć zagrożoną piękność pod swoją opiekę. Detektyw odkrywa, że panna Buckley niedawno straciła w tragicznym wypadku narzeczonego, zapalonego lotnika, który zapisał ją jako spadkobierczynię w swoim testamencie. A kiedy z kolei zmarł jego bogaty wuj, Nick zupełnie niespodziewanie stała się posiadaczką ogromnej fortuny. Poirot zaczyna podejrzewać, że wszystkie nieszczęśliwe wypadki mają więc związek z majątkiem panny Buckley, na który najwyraźniej ktoś inny ma wielką ochotę.
Źródło opisu: Ale kino+

Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie

Herkules Poirot udaje się na rutynową wizytę do swojego dentysty, pana Morleya. Jakiś czas po tym, jak detektyw opuszcza klinikę, doktor zostaje znaleziony martwy. Rana postrzałowa może wskazywać na samobójstwo, ale Poirot podejrzewa, że dentysta został zabity. Sprawcą może być każdy, kto wszedł do jego gabinetu po wyjściu detektywa. To oznacza, że wśród podejrzanych jest bogaty dyrektor banku Alaistair Blunt, młody faszysta Frank Carter, który miał osobisty powód, aby chcieć śmierci lekarza, a także pan Amebriotis, tajemniczy przybysz z Indii, cierpiący na bóle zębów. Jest również Mabelle Sainsburry-Seale, która również niedawno wróciła z Indii z misji charytatywnej. W trakcie śledztwa w swoim pokoju hotelowym zostaje zamordowany również Amberiotis, a w tym samym czasie znika Mabelle, co pozwala Poirotowi zawęzić grono podejrzanych. Aby zrozumieć okoliczności zbrodni detektyw musi jednak dotrzeć do wydarzeń, jakie miały miejsce w Indiach 12 lat temu.
Źródło opisu: Ale kino+

Boże Narodzenie Herkulesa Poirot

Simeon Lee, stary i obrzydliwie bogaty senior rodu, zaprasza na święta Bożego Narodzenia dawno nie widzianą rodzinę. Wśród gości jest jego trzech synów - w tym od wielu lat przebywający poza Anglią Harry Lee, czarna owca rodziny. Przybywa także wnuczka gospodarza, piękna Pilar, której matka – jedyna córka Simeona – umarła w Hiszpanii. Simeon zaprasza również Herkulesa Poirot, który i tak nie ma udanych świąt – bojler w jego mieszkaniu właśnie się popsuł i nie ma żadnej nadziei na naprawienie go przed wigilią. Detektyw ma zapewnić bezpieczeństwo panu domu, który obawia się, że ktoś z bliskich mógłby połaszczyć się na jego majątek. Simeon dorobił się bowiem na wydobywanych w Ameryce Południowej diamentach, a podział majątku dawno już spisał w testamencie. Milioner wyraźnie faworyzuje wnuczkę, co nie podoba się pozostałym członkom rodziny. Zaskakująco ostry i krytyczny jest za to wobec swoich synów, których wprost nazywa niedołęgami niegodnymi jego rodu. Kiedy do tego finguje rozmowę telefoniczną, w której mówi o zmianie testamentu, krew czuć już w powietrzu. Wreszcie dochodzi do brutalnego mordu: w zamkniętym pokoju ktoś podrzyna gardło Simeonowi, a później kradnie jego diamenty. Poirot, który jak zwykle nie daje się zwodzić łatwym poszlakom, wzywa na pomoc inspektora Jappa.
Źródło opisu: Ale kino+

Entliczek, pentliczek

Kiedy pensjonat prowadzony przez siostrę panny Lemon zaczynają nękać coraz częstsze drobne kradzieże, obie panie zwracają się do Herkulesa Poirot z prośbą o znalezienie złodzieja. Wówczas farmaceutka Celia Austin przyznaje, że jest kleptomanką odpowiedzialną za większość kradzieży w hostelu. Nie przyznaje się jednak do przywłaszczenia sobie kilku rzeczy: stetoskopu, żarówek i studenckiego plecaka. Później jednak oznajmia, że wie, kim jest drugi złodziej i obiecuje pomoc w odnalezieniu zaginionych rzeczy. Z obietnicy jednak nie wywiązuje się, ponieważ zostaje przez nieznanego sprawcę otruta morfiną. Do śledztwa wkracza inspektor Japp, który widzi zbieżność miedzy morderstwem pani Austin a sprawą, którą prowadził dziesięć lat wcześniej. Tyle że główny podejrzany w tamtym śledztwie dziś umiera w szpitalu. Poirot z kolei łączy sprawę zabójstwa z międzynarodowym przemytem diamentów.
Źródło opisu: Ale kino+

Morderstwo na polu golfowym

Herkules Poirot i jego wierny przyjaciel, kapitan Arthur Hastings, spędzają wakacje w Deauville. Pewnego dnia wizytę składa im milioner Paul Redauld, który utrzymuje, że grozi mu niebezpieczeństwo ze strony pewnych Chilijczyków, nieuczciwych partnerów w interesach. Kiedy Poirot jedzie do francuskiej rezydencji Reanulda, okazuje się, że jej właściciel już nie żyje. Jego ciało zostaje odnalezione zakopane na nowym polu golfowym. Poirot zabiera się do śledztwa rozbawiony impertynencją francuskiego detektywa, Girauda, który zakłada się z Belgiem, że znajdzie mordercę przed nim. Hastings z kolei wydaje się marną pomocą w tym dochodzeniu. Jego myśli zaprząta bowiem piękna aktorka Dulcie Duveen, która ma bliźniaczą siostrę Bellę. Jedna z pań okazuje się zresztą mieć związek z morderstwem Renaulda. Pytanie tylko, która?
Źródło opisu: Ale kino+

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Sonica Realizacja nagrań
Jerzy Januszewski Dźwięk

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Marian Opania Herkules Poirot David Suchet
Jan Prochyra Inspektor Giraud Bill Moody
Arthur Hastings Hugh Fraser
James Japp Philip Jackson
Felicity Lemon Pauline Moran
Frank Carter Christopher Eccleston

Linki zewnętrzne

  • Poirot w bazie Filmwebu
  • Poirot w Internet Movie Database (IMDb)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.