FANDOM


Pies Baskerville’ów (ros. Собака Баскервилей, Sobaka Baskerwilej) – radziecki telewizyjny film kryminalny z 1971 roku w reżyserii Antoniny Zinowiewy, zrealizowany na podstawie książki Arthura Conana Doyle’a pod tym samym tytułem. Dubbing do niego zlecony został przez Telewizję Polską, a jego premierowa emisja miała miejsce pomiędzy 1974 a 1980 rokiem.

Fabuła

Na Baker Street przyjeżdża doktor Mortimer. Lekarz opowiada Sherlockowi Holmesowi i Watsonowi historię o psie rzekomo pochodzącym z piekielnych czeluści. W tajemniczych okolicznościach giną kolejni spadkobiercy majątku Baskerville’ów, a miejscowa ludność przypisuje owe zagadkowe zgony działaniu klątwy, prześladującej od ponad dwustu lat rodzinę Baskerville’ów. Holmes wysyła Watsona wraz z przybyłym zza oceanu, ostatnim spadkobiercą, sir Henrym, do posiadłości Baskerville’ów. Tam przez długi czas Watson odkrywa kolejne elementy zagadki i dzieli się z Holmesem zdobytą wiedzą.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Łodzi Realizacja nagrań
Krystyna Kotecka Dialogi
Elżbieta Włodarczyk

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Sherlock Holmes Nikołaj Wołkow
John H. Watson Lew Krugłyj
Henry Baskerville Oleg Szkłowski
James Mortimer Anatolij Adoskin
Jack Stapleton Aleksandr Kajdanowski
Beryl Stapleton Jekaterina Gradowa
John Barrymore Grigorij Lampe
Eliza Barrymore Maria Owczynnikowa
Inspektor Lestrade Wiktor Kamajew
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.