Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu


Peter Szymon Serafinowicz (ur. 10 lipca 1972 roku w Liverpoolu) – angielski aktor, komik, scenarzysta, reżyser, aktor głosowy i kompozytor.

Życiorys

Serafinowicz urodził się w Liverpoolu jako syn budowlańca Szymona Serafinowicza Jr. oraz pracowniczki poczty Catherine, z d. Geary. Uczęszczał do katolickich szkół.

Karierę zaczął w 1993 roku w audycji BBC Radio 1 pt. The Knowledge, będącej satyrą na przemysł muzyczny. Później zaczął pojawiać się w brytyjskich serialach i programach komediowych, w tym w popularnym sitcomie Spaced jako Duane Benzie, rywal Tima Bisleya granego przez Simona Pegga.

W 1999 roku użyczył głosu Darthowi Maulowi, komandorowi droidów bojowych i zwiadowcy Gungan w filmie George’a Lucasa Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo.

Wraz z Robertem Popperem stworzył Look Around You, parodię filmów edukacyjnych z lat siedemdziesiątych przeznaczonych dla młodzieży szkolnej (2002, pierwsza seria) oraz programu naukowego BBC Tomorrow's World (2005, druga seria). Pojawił się w niej jako aktor, a także skomponował do niej muzykę pod pseudonimem „Gelg”.

W 2004 roku wystąpił w filmie Edgara Wrighta Wysyp żywych trupów w roli Pete'a, sąsiada głównego bohatera, Shauna (ponownie granego przez Simona Pegga).

W 2007 roku premierę miał The Peter Serafinowicz Show, za który to otrzymał nagrodę Rose d'Or w kategorii „Best Entertainer”. Program nominowany był również do nagrody BAFTA w 2009 roku.

Serafinowicz znany jest z parodiowania znanych osobistości, takich jak Terry Wogan, Paul McCartney, Al Pacino czy Alan Alda.

Grał również w takich serialach, jak Smack the Pony, Hippies (1999), Black Books (2000), Mówi Alan Partridge (2002), Mała Brytania (2003), Murder Most Horrid (1999), Agatha Christie: Miss Marple (2005), Morderca z Whitechapel oraz amerykańskim serialu komediowym Mój najlepszy wróg (2010). Głosu użyczał w serialach animowanych Miasteczko South Park (2006) i Archer (2011) oraz w grze Assassin's Creed III.

Wyreżyserował teledyski do utworów „I Feel Better”, „Night & Day” i „Don't Deny Your Heart” brytyjskiej grupy Hot Chip.

Jako reżyser filmowy zadebiutuje czarną komedią I See What You Did There, nad którą pracuje wraz z Dannym Wallace’em.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1999 Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo Darth Maul (głos) Jacek Kopczyński
2014 Strażnicy Galaktyki Denarian Saal Dariusz Kowalski
Gry komputerowe
2014 LittleBigPlanet 3 Papierałat Dariusz Odija
2017 LEGO Marvel Super Heroes 2 Kang Zdobywca Karol Wróblewski
2017 LEGO Worlds Narrator Dariusz Odija
Filmy i seriale animowane
2009 Archer George Spelvin Aleksander Wysocki
James Mason Wojciech Machnicki
2010 Pora na przygodę! Książę Grudkowego Kosmosu Jarosław Boberek
2012 Wodogrzmoty Małe Ślepy Iwan Wojciech Machnicki
2013 Rick i Morty Paweł Bartek, dyrektor agencji Grzegorz Pawlak (Netflix)
2015 Kroniki rodziny królewskiej Fryderyk Michał Podsiadło
2016 Sing Big Daddy Piotr Bąk

Linki zewnętrzne