FANDOMOscar Isaac, właściwie Óscar Isaac Hernández Estrada (ur. 9 marca 1979 r. w Gwatemali) – gwatemalsko-amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w Gwatemali w chrześcijańskiej rodzinie ewangelicznej jako syn Gwatemalki Maríi Eugenii Estrady Nicolle i Kubańczyka Óscara Gonzalo Hernándeza-Cano. Dorastał w Miami na Florydzie. Kiedy przebywał w Miami, grał na gitarze i śpiewał w zespole The Blinking Underdogs. Jego dziadek ze strony matki był pochodzenia francuskiego. Został usunięty z prywatnej szkoły podstawowej Westminster Christian ze względu na problemy ze swoim zachowaniem.

Kariera

Swoją przygodę z profesjonalnym aktorstwem rozpoczął w Area Stage Company w Miami Beach, gdy dyrektor artystyczny John Rodaz obsadził go w sztuce. W latach 2000-2001 występował z City Theatre's Summer Shorts na letnim festiwalu w Miami. Podczas pobytu w Miami, grał na gitarze i śpiewał w zespole ska punk w składzie: Nick Speck (gitara basowa), Bill Sommer (perkusja), Alan Mills (puzon), Keith Cooper (saksofon) i Matt LaPlant (gitara). Zespół odniósł pewien sukces, otwierając koncert Green Day i The Mighty Mighty Bosstones. Spędził muzyczne lata angażując się w ruch „straight edge”.

W 1998 roku zadebiutował w dramacie kryminalnym Illtown jako chłopak od basenu. W 2005 roku ukończył nowojorską Juilliard School, gdzie był częścią Drama Division's Group 34 (2001–2005), a jako student pracował na planie komedii sensacyjnej Liczą się tylko Frankliny (All About the Benjamins, 2002) u boku Ice'a Cube i Mike’a Eppsa. Wystąpił na scenie Shakespeare's Public Theater w roli Romea w tragedii szekspirowskiej Romeo i Julia, a następnie w Public Theater's „Shakespeare in the Park” w komedii Dwaj panowie z Werony. Pojawił się gościnnie jako Robbie Paulson w jednym z odcinków Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar (Law & Order: Criminal Intent, 2006). Za rolę José Ramosa-Horty w australijskim dramacie wojennym Balibo (2009) otrzymał nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszego aktora drugoplanowego.

29 kwietnia 2014 roku ogłoszono, że Isaac będzie jednym z aktorów którzy wystąpią w VII części Gwiezdnych wojen. W filmie z gatunku space opera w reżyserii J.J. Abramsa Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (Star Wars: The Force Awakens, 2015) wcielił się w najlepszego pilota Ruchu Oporu, Poe Damerona.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
2015 Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Poe Dameron Marcin Bosak
Marcin Bosak - Przebudzenie Mocy
2016 X-Men: Apocalypse En Sabah Nur / Apocalypse Jacek Król
Jacek Król - Apocalypse
2017 Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi Poe Dameron Marcin Bosak
Marcin Bosak - GW8
2019 Gwiezdne wojny: Skywalker – odrodzenie Poe Dameron Marcin Bosak
Gry komputerowe
2015 Disney Infinity 3.0 Poe Dameron Maciej Kowalik
Disney Infinity Maciej Kowalik (Poe Dammington)
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Poe Dameron Marcin Bosak
Marcin Bosak - LGWPM

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.