FANDOMOmar Sangare (ur. 14 listopada 1970 roku w Stalowej Woli) – polski aktor, reżyser, pedagog i pisarz na stałe mieszkający w Nowym Jorku.

Życiorys

Wczesne lata

Pochodzi ze Stalowej Woli, gdzie się wychował. W młodości był ministrantem, ratownikiem wodnym i harcerzem. Uczył się w szkole muzycznej. W 1993 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie, studiując pod okiem twórców, takich jak m.in.: Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Ryszarda Hanin i Andrzej Wajda. Zaproszony przez British American Drama Academy współpracował z Jeremym Ironsem, Alanem Rickmanem i Derekiem Jacobim w Balliol College w Oxfordzie. W 2006 otrzymał tytuł doktora Akademii Teatralnej w Warszawie.

Kariera

Jest laureatem wielu nagród, takich jak np. wyróżnienia krytyków „Denver Post”, nagrody Stowarzyszenia Obrońców Misji Amerykańskiej, wyróżnienia recenzentów „Chicago Reader”, nagrody Dziennikarzy Wrocławia, dyplomu Festiwalu Teatralnego w Kijowie, Grand Prix Festiwalu Teatralnego we Wrocławiu, Nagrody Polskiego Radia. Magazyn „Elle” wyróżnił go tytułem „jednego z najlepiej ubranych Polaków”. Za swój autorski monodram, Recenzent Naprawdę Teatralny, otrzymał tytuł najlepszego aktora na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Nowym Jorku oraz nagrodę za najlepszy spektakl na Festiwalu Teatralnym w San Francisco.

Na scenie grał m.in.: Horacja w Hamlecie, Paula w Szóstym stopniu oddalenia Guare’a, Abada w Que West Koltesa, Świętoszka w sztuce Moliera oraz główną rolę w przedstawieniu Frankenstein. W Teatrze Telewizji wystąpił w produkcji Akwizytorom dziękujemy w reż. Ryszarda Bugajskiego. Zagrał w filmach: Smacznego telewizorku Pawła Trzaski, Jim Lukaszewicza, Tato Macieja Ślesickiego, Egoiści Mariusza Trelińskiego i innych.

Sangare użyczył także swojego głosu w dubbingu w filmach, takich jak m.in.: Mała Syrenka (jako Krab Sebastian), Miasto piesprawia (jako Elliot Shag), ReBoot (jako Bob), Radiostacja Roscoe (jako River) i w serialu Leśna rodzina.

Podczas Festiwalu Teatralnego w Edynburgu, prowadził Master Class dla przedstawicieli Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Współpracował m.in. z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles, San Diego i Santa Barbara oraz Uniwersytetem Wesleyan. Obecnie wykłada na Wydziale Sztuk Teatralnych w Williams College, uczelni zajmującej przodującą pozycję w rankingu America’s Best Colleges.

Pojawiał się w programach TVP, m.in. Kabarecie Olgi Lipińskiej, Słów cięcie-gięcie Szymona Majewskiego. W 1999 wyreżyserował dla Telewizji Polskiej swój autorski program Język dla zaawansowanych. W tym samym roku wyreżyserował w Red Room Theater na Manhattanie własną sztukę Julia. Zagrała w niej amerykańska aktorka Deborah Latz. Zagrał tytułową rolę w wyróżnionej przez „Newsday” i „New York Times” nowojorskiej inscenizacji Otella.

W lutym 2005 za interpretację własnego monodramu True Theater Critic zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Jednego Aktora w Vancouver. W 2007 rocznik „Strumień” opublikował obszerny esej opracowany na podstawie swojej pracy doktorskiej nt. Otella.

Ma na swoim koncie kilka tekstów literackich: dwa zbiory poezji Krajobraz Duszy i Postscriptum, zbiory opowiadań Bajki dla Starego Konia, Bajki dla Czarnej Owcy, Bajki dla Porządnego Człowieka, muzyczny cd-album On, publikacje felietonów, a także scenariusze teatralne, telewizyjne i filmowe. Jego ostatnia publikacja to Biały z zazdrości. Otello Williama Szekspira. Jest to książkowa wersja jego pracy doktorskiej obronionej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Ukazała się nakładem wydawnictwa Nowy Świat w 2010 roku. Za pozycję tę został uhonorowany nagrodą literacką swojej rodzinnej miejscowości „Gałązką Sosny”.

W latach 2005-2006 występował gościnnie w programie Szymon Majewski Show, gdzie parodiował postaci, takie jak: Tina Turner, Frank Sinatra i jednego z wokalistów grupy The Village People.

W 2007 powołał Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialogue ONE w Stanach Zjednoczonych, któremu przewodniczy jako dyrektor artystyczny. Od 2010 patronuje Festiwalowi Teatralnemu United Solo w Nowym Jorku.

Przy okazji wizyty Baracka Obamy w Polsce w 2011 roku Sangare został zaproszony do udziału w projekcie promującym polsko-amerykańskie relacje. Departament Stanu USA wyprodukował trzy krótkometrażowe filmy przedstawiające karierę Omara Sangare w Ameryce.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role dubbingowe

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1999 Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo Obi-Wan Kenobi Ewan McGregor
Omar Sangare - GW1
2003 Country Miśki Hamm Daryl Mitchell
Omar Sangare - TCB

Seriale

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1996 Wieczór z muppetami Coolio Coolio

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1995 Mała syrenka Sebastian Samuel E. Wright
1999 Blokersi


Wykonanie piosenek

Rok Tytuł Piosenka
1995 Mała syrenka (serial) Partie wokalne Sebastiana

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.