FANDOMOlaf Lubaszenko, właściwie Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 roku we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer.

Życiorys

Jest synem aktora Edwarda Linde-Lubaszenki i Asji Łamtiuginy, aktorki, plastyczki i poetki. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku (matka była aktorką białostockiego teatru). Absolwent IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim (w latach 1986–1987, socjologię), a później w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Studiów tych nie ukończył. Aktor ukończył studia w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie.

Zadebiutował w wieku 14 lat w serialu Życiu Kamila Kuranta (1982), grając Kamila Kuranta w dzieciństwie. Później zagrał chłopca Ryśka w filmie Sonata marymoncka. Jak stwierdził Władysław Cybulski, stworzył tu Lubaszenko postacie chłopców o pięknym, męskim, niskim głosie. Wiele ról w spektaklach i filmach przyniosło mu popularność, np. rola początkującego piłkarza Olka Groma juniora w Piłkarskim pokerze w reżyserii Janusza Zaorskiego czy Tomka pracującego na poczcie i zakochanego w dojrzałej kobiecie w Krótkim filmie o miłości Krzysztofa Kieślowskiego. Kreacja w tym filmie przyniosła Lubaszence nagrodę na genewskim festiwalu „Gwiazdy Jutra”. Ponadto był asystentem reżysera w produkcji realizowanej przez Krzysztofa Kieślowskiego Dekalog, którego częścią jest Krótki film o miłości.

W 1991 roku Olaf Lubaszenko zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Wziął udział w popularnym musicalu Metro reżyserowanym przez Janusza Józefowicza. Aktor zagrał w Krollu w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Został asystentem reżysera przy realizacji filmu Andrzeja Wajdy Pierścionek z orłem w koronie. W 1994 roku wystąpił spektaklu Emigranci u boku Cezarego Pazury. Aktor zadebiutował jako reżyser filmem Sztos (1997), łączącym w sobie elementy kina akcji i filmu obyczajowego i okraszonym specyficznym humorem. W 1998 roku podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd, a w 2001 roku został członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. W 1999 roku zrealizował komedię sensacyjną Chłopaki nie płaczą z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Występował w produkcjach sensacyjnych takich jak Słodko-gorzki, Operacja Samum i Moja Angelika. Zagrał u boku Ewy Gawryluk w filmie Operacja Koza. Stworzył kreację z Magdaleną Cielecką w komedii romantycznej Zakochani.

Pojawiał się w serialach telewizyjnych Ekstradycja 2 oraz Przeprowadzki. Zagrał rolę policjanta Stanisława Olbrychta w serialu Sfora w reżyserii Wojciecha Wójcika. W latach 2007–2011 zagrał Romana Pyrkę w serialu Barwy szczęścia emitowanym przez TVP2.

W sierpniu 2010 roku prowadził program Polska liga cudzoziemska na antenie Polsat Play, który prezentował kulisy życia polskich piłkarzy grających w zagranicznych ligach. Wystąpił gościnnie w Teatrze Dramatyczny w Białymstoku w spektaklu Zakłócenia w eterze.

Wystąpił w teledyskach Starczy słów Kasi Kowalskiej, Na krzywy ryj Elektrycznych gitar i Tango z pistoletem Katarzyny Groniec. Jest kapitanem Reprezentacji Artystów Polskich w piłce nożnej. Nagrał piosenkę Dream a Little Dream of Me na płycie Gra o miłość (piosenki wykonywane przez członków piłkarskiej Reprezentacji Artystów Polskich).

Jest kibicem piłki nożnej. Organizuje także mecze charytatywne i bierze w nich udział.

Ma przyrodnią siostrę Beatę Linde-Lubaszenko. Wziął rozwód z aktorką i piosenkarką Katarzyną Groniec, z którą ma córkę Mariannę. Jest związany z Hanną Wawrowską.

Od kilku lat zmaga się z nadwagą spowodowaną chorobą oraz depresją.

Jest bohaterem książki „Chłopaki niech płaczą” (Prószyński i S-ka, Warszawa, 2015), wywiadu-rzeki udzielonego dziennikarzowi Pawłowi Piotrowiczowi.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2005 Lucky Luke Lucky Luke Til Schweiger
2014 Strażnicy Galaktyki Denarian Dey John C. Reilly
Olaf Lubaszenko - GotG

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2001 Fallout Tactics: Brotherhood of Steel Gammorin / paladyn Latham Dwight Schulz
Olaf Lubaszenko - FT BoS
2017 Star Wars: Battlefront II Lando Calrissian Billy Dee Williams
SW-Battlefront2 Olaf Lubaszenko

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2008 Lissi na lodzie Yeti Waldemar Kobus
Olaf Lubaszenko - Lissi

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.