FANDOM


Obcy (włos. Lo straniero, franc. L’étranger) – włosko-francusko-algierski dramat filmowy w reżyserii Luchina Viscontiego, zrealizowany na podstawie powieści Alberta Camusa Obcy. Dubbing do niego zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1970 roku. W czerwcu 2014 roku film z zachowanym dubbingiem dwukrotnie wyświetlany był w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w ramach cyklu „Gwiazdy europejskiego kina – Anna Karina”.

Fabuła

Meursault, urzędnik w przedwojennym Algierze, przybył do Merango, aby wziąć udział w pogrzebie matki, która zmarła w przytułku dla starców. Nie okazał żadnego ze zwykłych w takiej sytuacji uczuć: pokonany przez upał, zasnął nawet w trakcie nabożeństwa. Następnego dnia udał się na plażę i odnowił znajomość ze swą kochanką Marią Cardoną. Zgodził się pomóc Raymondowi Sintesowi, osobnikowi o reputacji stręczyciela, i napisać list do jego niewiernej arabskiej kochanki. Po aresztowaniu Raymonda za pobicie dziewczyny, Meursault świadczył w jego sprawie, za co wraz z Marią został zaproszony do spędzenia najbliższej niedzieli w postawionym na plaży domku znajomych oskarżonego – Massonów. Kiedy udali się tam wraz ze zwolnionym z aresztu Raymondem, w ślad za nim podążyło trzech Arabów, wśród których znajdował się również brat pobitej dziewczyny. W bójce, jaka się wywiązała, Raymond został lekko ranny. Meursault zabrał mu rewolwer i wyperswadował zastrzelenie napastnika. Przed powrotem do miasta odbył spacer po plaży. Oślepiony przez słońce, zabłądził nad potok i natknął się na jednego z trzech prześladowców. Gdy Arab wydobył nóż, Meursault oddał w jego stronę pięć strzałów. Został aresztowany pod zarzutem morderstwa. Doszedł do wniosku, że przyczyną takiego obrotu sprawy była nie tyle sama zbrodnia, ile jego zachowanie się na pogrzebie matki, niewczesny stosunek z Marią, przyjaźń z Raymondem, jawny ateizm – wszystko to bowiem świadczyło przeciwko niemu. Został skazany na śmierć. Odwiedzony w celi skazańców przez księdza, Meursault odrzuca nadzieję pozagrobowej łaski.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Jerzy Twardowski Reżyseria
Krystyna Albrecht Dialogi
Grażyna Dyksińska-Rogalska
Mariusz Kuczyński Dźwięk
Janina Nowicka Montaż
Tadeusz Simiński Kierownictwo produkcji

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Ignacy Gogolewski Arthur Meursault Marcello Mastroianni
Zofia Merle Marie Cardona Anna Karina
Tadeusz Cygler Sędzia śledczy Georges Wilson
Aleksander Bardini Obrońca Bernard Blier
Cezary Julski Raymond Sintes Georges Geret
Henryk Czyż Masson Mimmo Palmara
Krystyna Karkowska Pani Masson Angela Luce
Janusz Bukowski Ksiądz Bruno Cremer
Leon Pietraszkiewicz Sędzia Pierre Bertin
Zdzisław Mrożewski Prokurator Alfred Adam
Stanisław Milski Salamano Joseph Marechal
Kazimierz Biernacki
H. Staszewska
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

  • Obcy w bazie Filmwebu
  • Obcy w Internet Movie Database (IMDb)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.