FANDOM


Noe: Wybrany przez Boga (ang. Noah) – amerykański fantastycznonaukowy dramat filmowy z 2014 roku w reżyserii Darrena Aronofsky’ego, zrealizowany na podstawie komiksu Noe: Za niegodziwość ludzi autorstwa Aronofsky’ego i Ariego Handela. Dubbing do niego zrealizowany został na zlecenie United International Pictures na potrzeby dystrybucji kinowej, a następnie w takiej wersji film dostępny był na DVD, Blu-ray i w niektórych serwisach VOD. Podczas emisji na antenie Canal+ wersja z dubbingiem dostępna była na osobnej ścieżce dźwiękowej, dostępnej jedynie w wersji HD kanału, podczas gdy na domyślnej film emitowany był z lektorem.

Fabuła

Zainspirowany biblijną historią o sile ducha, poświęceniu i nadziei, Darren Aronofsky przekłada na język filmu swoją osobistą wizję opowieści o Noem. Laureat Oscara Russell Crowe wciela się w niej w postać człowieka, który został wybrany do podjęcia wielkiej misji uratowania rodzaju ludzkiego oraz zwierząt przed apokaliptycznym potopem, który ma zniszczyć zepsuty świat. Film jest jednocześnie oszałamiającą wizualnie przygodą, która podejmuje towarzyszące człowiekowi od zarania dziejów tematy dobra i zła, zniszczenia i miłosierdzia, nadziei oraz rodziny.

Produkcja filmu również dla pracujących przy niej znakomitych aktorów i ekipy filmowców okazała się prowadzącą po nieznanym terytorium przygodą, której nieodłączną częścią było przebywanie na ogromnej, Arce, skonstruowanej ręcznie dokładnie zgodnie z zawartymi w Biblii wskazówkami. Kolejnym krokiem było wyobrażenie sobie powierzchownie tylko znanego życia Noego i jego rodziny, co przełożone na język filmu daje widzom możliwość poznania wspaniałego naszych biblijnych przodków w momencie, kiedy ziemia staje wobec widma zniszczenia pod falami potopu. Potop ma pochłonąć cały znany dotąd świat… a jednocześnie doprowadzić do odnowy i kolejnego Stworzenia.

Cała historia Noego – ostatniego prawego człowieka na ziemi, żyjącego w świecie ogarniętym złem, podłością i przemocą – oraz Arki, którą Pan polecił mu wybudować zanim wszystko pochłonie woda, zajmuje zaledwie kilka stron biblijnej Księgi Rodzaju. Ale tych kilka akapitów ma głęboki, trwały wpływ na miliardy ludzi na całym świecie, dając nadzieję na przetrwanie i odkupienie nawet w obliczu totalnej zagłady.
Źródło opisu: Pressbook dystrybutora

Ekipa

Twórca Funkcja
Start International Polska Realizacja nagrań
Marek Robaczewski Reżyseria
Barbara Robaczewska Dialogi
Michał Skarżyński Dźwięk i montaż
Dorota Kazimierska-Nyczek Kierownictwo produkcji
Marek Robaczewski Tekst piosenki

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Tomasz Borkowski Noe Russell Crowe
Lamech Marton Csokas
Joanna Kudelska Ila Emma Watson
Joanna Kudelska - Noe
Anna Gajewska Nammeh Jennifer Connelly
Grzegorz Pawlak Tubal-kain Ray Winstone
Marek Frąckowiak Matuzalem Anthony Hopkins
Mateusz Narloch Cham Logan Lerman
Józef Pawłowski Sem Douglas Booth
W pozostałych rolach
Maciej Falana Młody Sem Gavin Casalegno
Krzysztof Cybiński Młody Tubal-Kain Finn Wittrock
Matylda Kaczmarska Młoda Ila Skylar Burke
Jan Kaczmarski Młody Cham Nolan Gross
Mikołaj Klimek Szemhazaj Nick Nolte
Miłosz Konkel Jafet Leo McHugh Carroll
Aleksandra Kowalicka Na’el Madison Davenport
Jacek Król Og Frank Langella
Miłogost Reczek Narrator
Joanna Borer-Dzięgiel
Marta Dylewska
Agnieszka Fajlhauer
Andrzej Hausner
Artur Kaczmarski
Elżbieta Kopocińska
Maciej Kowalik
Maciej Maciejewski
Kamil Pruban
Krzysztof Szczepaniak
Maciej Więckowski

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.