Encyklopedia polskiego dubbingu
Advertisement
Encyklopedia polskiego dubbingu

Nie drażnić cioci Leontyny (franc. Faut pas prendre les enfants du bon Dieu pour des canards sauvages) – francuska komedia kryminalna z 1968 roku w reżyserii Michela Audiarda, zrealizowany na podstawie sztuki Johna Osborne’a. Dubbing do niego zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1970 roku.

Fabuła

Piękna i pozbawiona skrupułów Rita zdobywa środki na spokojne życie, wykorzystując swych przyjaciół-gangsterów, którzy za nią nadstawiają karku. W końcu miarka się przebiera i Gruby Charles pozbawia Ritę spodziewanego łupu. Rozgoryczona dziewczyna wzywa na pomoc ciocię Léontine, ongiś postrach podziemia od Chicago po Yokohamę, dziś szanowną emerytkę. Ciocia przybywa do Paryża zaprzysiągłszy zemstę Charles’owi. Mimo paniki w podziemnym światku, Gruby Charles usiłuje montować serię zamachów na Léontine, ale starsza pani uchodzi cało z najbardziej wymyślnych pułapek. Charles wysyła więc do jej domu swego siostrzeńca Tiburce’a z zadaniem oczarowania Rity (co nie jest trudne) i nawiązania pertraktacji pokojowych. Młodzi mają się pobrać i podzielić łupem. Wtedy wkracza do akcji Fred, zimny i cyniczny gangster, któremu Rita obiecała rękę. Ciocia Léontine poskramia go po zapierającym dech w piersiach pojedynku. W końcu ślub Rity i Tiburce’a dochodzi do skutku, a staruszka wraca do Mentony na dobrze zasłużony odpoczynek.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Warszawie Realizacja nagrań
Zofia Dybowska-Aleksandrowicz Reżyseria
Krystyna Uniechowska-Dembińska Dialogi

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Irena Horecka Léontine Palpicart Francoise Rosay
Anna Seniuk Rita Marlène Jobert
Aleksander Bardini Charles Bernard Blier
Jan Świderski Fred André Pousse
Krzysztof Kalczyński Tiburce Claude Rollet
Zbigniew Kryński Ruffin Paul Frankeur
Stanisław Winkowski Casimir Robert Dalban
Wer.png Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

Advertisement