FANDOMNathan Lane (właściwie Joseph Lane, ur. 3 lutego 1956 w Jersey City w USA) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

Życiorys

Nathan Lane pochodzi z katolickiej rodziny irlandzkiej. Jego ojciec, Daniel, był kierowcą ciężarówki, który zmarł w wyniku choroby alkoholowej. Matka, Nora, cierpiała na stany maniakalno-depresyjne. Posiada dwóch braci – Daniela Jr. i Roberta.

Karierę aktorską rozpoczął w roku 1981 udziałem w filmie telewizyjnym pt. Valley of the Dolls opartym na powieści Jacqueline Susann. Później otrzymywał szereg drobnych ról głównie w filmach telewizyjnych. W 1991 otrzymywał pierwszą rolę teatralną na Broadwayu, w sztuce Terrencea McNally’ego pt. Lips Together. Od tego momentu zaliczany jest do najbardziej znanych aktorów musicalowych w USA. Nie przeszkadzało to mu grać w filmach fabularnych.

Publiczność światowa poznała aktora w roli homoseksualnego partnera Robina Williamsa w filmie Klatka dla ptaków (The Birdcage, 1996) i dla odmiany jako odtwórcę głównej roli heteroseksualnego maniaka-seksoholika w komediowym serialu telewizyjnym Brawo, bis! (Encore! Encore!, 1998-1999). Przyjęcie tej roli powszechnie komentowano ze zdziwieniem i rozbawieniem, ponieważ aktor jest ujawnionym gejem. Aktor sam rozpowszechnia anegdotę z tym związaną: gdy miał dwadzieścia jeden lat, powiedział swej matce, że jest gejem. Ta odparła, że lepiej by było, by umarł. On odpowiedział jej: „Wiedziałem, że mnie zrozumiesz”.

Ze względu na przyjęcie imienia Nathan, aktorowi często przypisuje się pochodzenie żydowskie, czego Lane zazwyczaj nie prostuje. W jednym wywiadzie odparł nawet, że to katolicyzm pchnął go do bycia Żydem, natomiast granie wielu ról Żydów uczyniło ich kulturę wielką częścią jego życia.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos Próbka
1996 Frankie i Johnny Tim Mieczysław Morański
1997 Polowanie na mysz Ernie Smuntz Mieczysław Morański
1999 Stuart Malutki Śnieżek (głos) Wojciech Paszkowski
2002 Stuart Malutki 2 Śnieżek (głos) Wojciech Paszkowski
2004 Wygraj randkę Richard Levy „the Driven” Mieczysław Morański
Mieczysław Morański - Wygraj randkę
2012 Królewna Śnieżka Brighton Aleksander Mikołajczak
Filmy i seriale animowane
1994 Król lew Timon Krzysztof Tyniec
Krzysztof Tyniec - TLK
1995 Timon i Pumba Timon Krzysztof Tyniec
1998 Król Lew II: Czas Simby Timon Krzysztof Tyniec
2000 Pupilek (serial) Spot / Scott Kreślarski Wojciech Paszkowski
2000 Titan – Nowa Ziemia Preed Krzysztof Zakrzewski
2004 Król Lew 3: Hakuna Matata Timon Wojciech Paszkowski
2004 Pupilek (film) Spot / Scott Kreślarski Wojciech Paszkowski
2010 Astro Boy Ham Egg Piotr Gąsowski

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.