Natalie Portman, właściwie Netali Hershlag, hebr. נטלי הרשלג (ur. 9 czerwca 1981 r. w Jerozolimie) – amerykańsko-izraelska aktorka, rezserka, producentka, scenarzystka, laureatka Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Czarny łabędź.

Życiorys

Urodziła się w żydowskiej rodzinie osiadłej w stolicy Izraela, Jerozolimie. W wieku 3 lat przeniosła się z rodzicami do Waszyngtonu, a potem w wieku 7 lat do Connecticut. Mając 9 lat, wyjechała do Nowego Jorku na Long Island. Zanim zaczęła karierę grała kilka podrzędnych ról w sztukach teatralnych. Zagrała głupią blondynkę Dorę w Fiorello oraz feministkę Annie w Annie get your Gun. W wieku 11 lat została zauważona przez agenta firmy kosmetycznej Revlon. Niedługo potem zadebiutowała w filmie Luca Bessona Leon zawodowiec. W czerwcu 2003 ukończyła Uniwersytet Harvarda z dyplomem z psychologii. Za rolę w filmie Czarny łabędź (2010) otrzymała Złoty Glob oraz Oscara.

Życie prywatne

Jej ojciec, Avner Hershlag, jest ginekologiem specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Matka, Shelley Stevens, jest malarką-amatorką, pochodzi z Cincinnati w Ohio. Jej rodzice mają żydowskie korzenie: ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski i Rumunii, zaś matka z Austrii i Rosji. Dziadek Natalie Portman ze strony ojca pochodził z Rzeszowa (jego rodzice zginęli w Auschwitz-Birkenau), natomiast prababka ze strony ojca, pochodząca z Rumunii, w czasie II wojny światowej była brytyjskim szpiegiem.

Przyjęła nazwisko Portman, które było panieńskim nazwiskiem jej babki. 4 sierpnia 2012 poślubiła tancerza Benjamina Millepieda, z którym ma syna Alepha (ur. 14 czerwca 2011). 22 lutego 2017 r. na świat przyszła ich córka Amalia.

Portman posiada podwójne, amerykańsko-izraelskie obywatelstwo.

Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Polski dubbing

Rok Tytuł Rola Polski głos
1999 Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo Padmé Amidala Aleksandra Rojewska
2002 Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów Padmé Amidala Aleksandra Rojewska
2005 Gwiezdne wojny: Część III – Zemsta Sithów Padmé Amidala Aleksandra Rojewska
2007 Pana Magorium cudowne emporium Molly Mahoney Jolanta Fraszyńska
2013 Thor: Mroczny świat Jane Foster Anna Cieślak
2019 Avengers: Koniec gry Jane Foster Anna Cieślak

Zwiastuny i inne

  1. W pierwszym zwiastunie filmu Thor: Mroczny świat dubbingowana była przez Annę Gajewską.
  2. W drugim zwiastunie filmu Thor: Mroczny świat dubbingowana była przez Lidię Sadową.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.