FANDOMMirosław Adam Jękot (ur. 17 listopada 1964 roku w Tarnowie) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Życiorys

Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi. Na scenie debiutował w Teatrze Nowym w Łodzi w spektaklu „Maszyna do liczenia” w reżyserii Eugeniusza Korina w 1990 roku. Przed kamerą zadebiutował w 1988 roku, w trakcie studiów, w Teatrze TV „38 Papug” w reżyserii Tomasza Lengrena. Był związany z Teatrem Nowym i Teatrem Powszechnym w Łodzi. Był współtwórcą Teatru Becketta w ramach Fundacji Twórczości Samuela Becketta, która wystawiła „Końcówkę”, gdzie zagrał rolę Hamma. W 1993 roku został uhonorowany nagrodą dla młodego aktora w spektaklu Sakramencka ulewa Jerzego Krzysztonia (Teatr Nowy w Łodzi), na XXVIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie.

Od 1996 związany jest zawodowo z Warszawą. Na ekranie zagrał u takich reżyserów jak: Leszek Wosiewicz, Ryszard Bugajski, Janusz Kijowski, Krzysztof Lang, Feliks Falk, Adek Drabiński, Konrad Niewolski i in. Użyczył swojego głosu do kilku kultowych seriali m.in. Smerfy, Bob budowniczy, Tabaluga.

Współpracował z Theaterhaus Gessner Allee w Zurychu (Szwajcaria), gdzie zagrał rolę Marka w spektaklu „Polenliebchen” w reżyserii Wolframa Kremera. Zagrał m.in. rolę Hansa Andersena w brytyjskiej produkcji telewizyjnej „Once Upon a Time”. Gra w językach: niemieckim, angielskim i rosyjskim. Prowadził program „Dzień dobry z Polsatem”. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wygrywa casting do jednej z ról w serialu TV „Klan”.

W 2016 roku był Ambasadorem Stowarzyszenia „Kids with Passion".
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2017 Galop ku wolności Kamerzysta
2017 Kobieta lew Knudzon Nils Jørgen Kaalstad

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
2002 Bob budowniczy: Damy radę? Dźwig
Bob Budowniczy PC M.Jękot (Dźwig)
2003 Bob budowniczy: Bob buduje park Dźwig
Bob budowniczy buduje park PC M.Jękot (Dźwig)
2003 Bob budowniczy: Przygody na zamku Dźwig
Bob Budowniczy Przygody na Zamku M.Jękot (Dźwig)

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.