FANDOMMirosław Michał Baka (ur. 15 grudnia 1963 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykonawca piosenki aktorskiej.

Życiorys

Przyszedł na świat i wychowywał się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ukończył Liceum Ogólnokształcące nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sześć razy zmieniał szkoły policealne i pracował jako ratownik w karetce pogotowia ratunkowego, zanim za drugim razem dostał się na wydział zamiejscowy krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

W teatrze Mirosław Baka zabłysnął w 1997 roku, gra Hamleta (1997). ZASP przyznał mu Nagrodę im. Zelwerowicza (1998).

Po raz pierwszy na szklanym ekranie pojawił się w telewizyjnym filmie sportowym ówczesnego debiutanta Mirosława Borka Daleki dystans (1985) u boku Jerzego Schejbala. W dniu 17 września 1987 roku zadebiutował w przedstawieniu dyplomowym Juliana Tuwima Bal w Operze na scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, gdzie rok później zagrał jeszcze w spektaklach: Człowiek jak człowiek Bertolda Brechta, Biesy Fiodora Dostojewskiego i Sen nocy letniej Williama Szekspira.

W serialu Ballada o Januszku (1987) pojawił się jako kolega tytułowego bohatera. Wielkim sukcesem okazała się jego debiutancka rola młodego mordercy taksówkarza w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego Krótki film o zabijaniu (1987), za którą otrzymał Nagrodę Szefa Kinematografii i Nagrodę Artystyczną Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

W 1989 roku po ukończeniu PWST wyjechał wraz z żoną do Gdańska, gdzie otrzymał angaż do Teatru Wybrzeże i wystąpił m.in. w przedstawieniach: Wolność dla Barabasza jako Barabasz (1988), Pluskwa Władimira Majakowskiego (1989), Antoniusz i Kleopatra Williama Szekspira (1992) i Śmierć komiwojażera Feliksa Falka (1992). Za rolę chłopca w spektaklu Godzina kota w 1994 roku odebrał nagrodę na XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie i Statuetkę Pegaza. W 1996 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże. Za tytułową kreację w przedstawieniu szekspirowskim Hamlet (1997) zdobył nagrody – wojewody gdańskiego i prezydenta Gdańska.

Na dużym ekranie zagrał m.in. w dramatach – Chce mi się wyć (1989) i Nad rzeką, której nie ma (1991) Andrzeja Barańskiego oraz filmach wojennych – Pierścionek z orłem w koronie (1992) Andrzeja Wajdy i Demony wojny według Goi (1998) Władysława Pasikowskiego. Rola gracza o niejasnej przeszłości, który odnosi na giełdzie spektakularne sukcesy w dramacie sensacyjnym Amok (1998) przyniosła mu nominację do nagrody Orła. W 1998 roku został laureatem prestiżowej nagrody im. Leona Schillera. W 2003 roku przyjął rolę komisarza policji Igora Szajbińskiego 'Szajby' w serialu Polsatu Fala zbrodni. Kolejną rolą była postać Kirkora, a partnerowała mu gwiazda kina amerykańskiego Faye Dunaway w filmie Dariusza Zawiślaka Balladyna.

Największą popularność aktor zdobył w filmie Reich w reżyserii Władysława Pasikowskiego oraz Wyrok na Franciszka Kłosa w reżyserii Andrzeja Wajdy. W obu produkcjach aktor zagrał w 2000 roku.

Wykonuje piosenkę aktorską, interpretuje m.in. utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury i Jana Wołka. W 2006 roku wziął udział w spektaklu Tunel według Jacka Kaczmarskiego przygotowanym na I Festiwal im. Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu, a który swoją prapremierę miał w sopockim Teatrze Atelier. Zapis tego spektaklu ukazał się w formie płytowej.

Fundator Fundacji „żyć z POMPĄ”, która działa od 2009 roku na rzecz dzieci leczonych przy pomocy pomp medycznych: do żywienia, do oddychania, do podaży leków przeciwbólowych i insuliny.

Życie prywatne

W 1988 roku poślubił aktorkę Joannę Kreft. Mają dwóch synów – Łukasza i Jeremiego.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1997 Lulu i jej książka Mnemo
Lulu i jej książka M.Baka
2001 Fallout Tactics: Brotherhood of Steel Narrator Ron Perlman
Mirosław Baka - FT BoS
2003 Gorky Zero: Fabryka niewolników Cole Sullivan Mirosław Baka
Mirosław Baka - GZFN
2004 Gorky 02: Aurora Watching Cole Sullivan Mirosław Baka
Mirosław Baka - GAW
2005 Chłopaki nie płaczą Harasym Mirosław Baka
Mirosław Baka - Chłopaki nie płaczą
2005 Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory Sam Fisher Michael Ironside
Mirosław Baka - SCCT
2006 Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent Sam Fisher Michael Ironside
Mirosław Baka - SCDA
2010 Battlefield: Bad Company 2 George Gordon Haggard jr Nigel Whitmey
Mirosław Baka - BBC2
2011 Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu Generał Friedrich Paulus
Mirosław Baka - RO2BS

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.