FANDOM


Miraż (ang. Mirage) – amerykański thriller z 1965 roku w reżyserii Edwarda Dmytryka. Dubbing do niego zlecony został przez Centralę Dystrybucji Filmów na potrzeby dystrybucji kinowej i był wyświetlany w polskich kinach w 1971 roku. W maju 2016 roku w takiej wersji wyświetlany był w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w ramach cyklu „Gregory Peck – 100. rocznica urodzin”.

Fabuła

W czasie awarii elektrowni, która pogrążyła w ciemnościach olbrzymi drapacz chmur Unidyne w Nowym Jorku, wypada z okna swego biura na 27. piętrze Charles Calvin, powszechnie szanowany przywódca na rzecz światowego pokoju. Usiłujący opuścić gmach księgowy David Stillman zderza się z Shelą, której sobie nie przypomina, a która – jak to wynika niezbicie z ich dalszych spotkań – zna go bardzo dobrze. W swoim pokoju David unieszkodliwia ciosem pięści intruza, który groził mu rewolwerem i udaje się na policję, aby o tym zameldować. Okazuje się jednak, że nie pamięta prawie nic ze swojej przeszłości, włącznie z datą i miejscem urodzenia. Psychiatra doktor Broden odmawia Davidowi leczenia go, oznajmiając, że rodzaj amnezji, o jakim opowiada, nie istnieje. Inne stanowisko zajmuje prywatny detektyw Ted Caselle, szef jednoosobowej agencji wywiadowczej. Zgadza się pomóc Davidowi, ale po znalezieniu pewnych śladów, prowadzących do rozwiązania zagadki, zostaje zamordowany we własnym biurze. Po kolejnych alarmujących wydarzeniach, David zmusza doktora Brodena do pomocy i wspólnymi siłami udaje się im zrekonstruować jego przeszłość. Okazuje się, że w rzeczywistości David Stillman był fizjochemikiem, a bezpośrednią przyczyną zaniku pamięci było odkrycie, że jego idol Charles Calvin był wspólnikiem niejakiego majora Crawforda, który wynalezioną przez Davida formułę neutralizowania radioaktywności u jej źródła, chciał wykorzystać dla własnych celów. Po zrekonstruowaniu faktów, łącznie z okolicznościami śmierci Calvina, David udaje się do biura Crawforda, w budynku Unidyne, gdzie Shela pomaga mu w ostatecznym rozwiązaniu zagadki.
Źródło opisu: Filmowy Serwis Prasowy

Ekipa

Twórca Funkcja
Studio Opracowań Filmów w Łodzi Realizacja nagrań
Mirosław Bartoszek Reżyseria

Obsada

Głos w dubbingu Rola Aktor w wersji oryginalnej Próbka
Mirosław Szonert David Stillman Gregory Peck
Ewa Mirowska Shela Diane Baker
Ryszard Dembiński Ted Caselle Walter Matthau
Jerzy Przybylski Dr Augustus J. Broden Robert H. Harris
Kazimierz Iwiński Major Crawford Gilcuddy Leif Erickson
Stanisław Kwaśniak Sylvester Josephson Kevin McCarthy
Wer Lista aktorów i realizatorów polskiej wersji została opracowana na podstawie archiwalnych informacji prasowych odszukanych, zgromadzonych i zarchiwizowanych przez Zbigniewa Dolnego, autora Historii polskiego dubbingu.

Linki zewnętrzne

  • Miraż w bazie Filmwebu
  • Miraż w Internet Movie Database (IMDb)
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.