Mikołaj Müller (ur. 22 lipca 1944 w Zwickau) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy oraz lalkarz.

Biografia

W latach 1961–1963 występował w Teatrze Lalki i Aktora "Marcinek" w Poznaniu, w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, w latach 1977–1979 w Teatrze Polskim w Szczecinie, w latach 1979–1982 w Teatrze Muzycznym w Szczecinie. W latach 1968–1982 współpracował z Filharmonią Szczecińską jako akompaniator i konferansjer. W latach 1982–1990 aktor Teatru Muzycznego w Halberstadt w Niemczech. W latach 1990–1991 występował w Teatrze "Lalka" w Warszawie, w latach 1991–2000 w Teatrze Baj w Warszawie. Obecnie aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Źródło opisu: Wikipedia (treść udostępniona na licencji Creative Commons. Zobacz autorów artykułu).

Role w dubbingu

Filmy

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1995 Lwica Sirga
1997 Rob Roy Killearn Brian Cox
1998 Szczęśliwy dzień Smith Leland George Martin
2002 E.T. Członek jednostki medycznej
Wujek Ralph

Gry komputerowe

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1999 Atlantis II Mistrz Wu Tao-shih
  • Kapłan Tezcatlipoki
  • Figurka - kowal
1999 Baldur’s Gate: Wrota Baldura Kagain John Mariano
  • Cadderly
  • Thalantyr
  • Emerson
  • Resar
  • Soundset - mężczyzna 1
1999 Descent³ Admirał
2000 Baldur’s Gate II: Cienie Amn TorGal Jonathan Cook
  • Baron Ployer
  • Dermin Courtierdale
  • Samolub
  • Oswobodzony gladiator
  • Wampiry
2000 Diablo II Tyrael Ed Trotta
  • Elzix
  • Greiz
  • Lysander
  • Hadriel
  • Piekielny Kowal
2000 Faust: Gra duszy Nataniel Meister
Bóg
2000 Freespace 2 Dowództwo Sprzymierzonych
2000 Homeworld Narrator
Instruktor floty
2000 Hype: The Time Quest Smok Zatila
  • Bóg Drareg
  • Szewc Jamous
  • Mag Nathaniel
  • Sklepikarz Debloy
  • Kowal Kamirand
  • Thoutant
  • Boudroh
  • Debayh
  • Laffyth
  • Strażnicy Taskana I
2000 Icewind Dale Arundel Jim Cummings
2000 Incubation: Battle Isle faza czwarta Raport z komputera pokładowego
Głosy żołnierzy
2000 Invictus: W cieniu Olimpu Posejdon
  • Centaur (jednostka)
  • Wieśniacy
2000 Kroniki Czarnego Księżyca Ghorghor Bej
  • Balgator
  • Kapłan (jednostka)
  • Mag ożywieniec (jednostka)
  • Generał Imperium (jednostka)
  • Jazda Czarnego Księżyca (jednostka)
2000 Messiah Bóg
Szatan
2000 Planescape: Torment Istota Wiekuista Tony Jay
Gwary
2000 Pompei: Legenda Wezuwiusza Kupiec Harpokrates
Kapłan Izydy
2000 Shōgun: Total War Narrator
2000 Theocracy Narrator
2000 Wehikuł czasu Vel Subek
  • Hierarcha Harmikail
  • Pojedynkujący się chronomanta
  • Strażnik w Grodzie Klepsydry (starzec)
2001 Arthur’s Knights: Rycerze króla Artura Szatan
Lord Elad
2001 Diablo II: Lord of Destruction Tyrael Ed Trotta
Starożytni
2001 Jagged Alliance 2.5: Unfinished Business Carl „Reaper” Sheppards
Lt. „Stogie” Horge
2002 Neverwinter Nights Aarin Gend
2002 Pool of Radiance: Ruiny Myth Drannor Narrator
  • Berost Obarskyr
  • Calamar
  • Flem
  • Gulrig
  • Mnich
2002 Syberia Hans Voralberg
  • Profesor Cornelius Pons
  • Główny rektor
  • Recepcjonista
2002 Władca pierścieni: Drużyna Pierścienia Gandalf Szary Tom Kane
Daddy Twofoot
2003 Jak rozpętałem II wojnę światową: Nieznane przygody Franka Dolasa Czarownik
2003 Post Mortem Dr Frank Kaufner
  • Recepcjonista Isidore Petit
  • Tonio, kierownik sali restauracyjnej
2003 Spells of Gold Narrator
2004 Harry Potter i więzień Azkabanu (wersja PC) Narrator Stephen Fry
Severus Snape
2004 Harry Potter i więzień Azkabanu (wersja PS2) Narrator Stephen Fry
Severus Snape Allan Corduner
2004 Hobbit Gandalf Szary James Kevin Ward
  • Farmer
  • Krasnolud
  • Malloc
  • Mieszkaniec
  • Narrator (intro)
2004 Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark Gru’ul
  • Olgin Hasterean
  • Arden Swift
2004 No Man’s Land: Walcz o swoje prawa! Lecąca Gwiazda
  • Szara Łasica
  • Henry Starr
2004 Schizm II: Kameleon Tensa
  • Arko
  • Losan
  • Mistertuoa
2004 Syberia II Hans Voralberg
2004 Świątynia pierwotnego zła Soundset - gorliwy uzdrawiacz
2005 The Bard’s Tale: Opowieści Barda Farmer Finn
  • Duch
  • Druid Cathbad
  • Mannanan
  • Firbolgowie górnicy
2005 Fenimore Fillmore: The Westerner Alwin Jones
Właściciel sklepu
2005 Harry Potter i Czara Ognia Narrator Stephen Fry
2005 Immortal Cities: Children of the Nile Mężczyźni z klasy średniej #1
2005 Necromania: Pułapka ciemności Szkielet
2006 Dreamfall: The Longest Journey Watilla Wonkers Jack Angel
  • Wagabunda
  • Sprzedawca przypraw
  • Wielki lama
2006 Empire Earth II: Władza absolutna Kirasjer
  • Maszyna Mangoneau
  • Obywatel Afryki
  • Wojownik Inyanga
2006 Heroes of Might and Magic V: Kuźnia przeznaczenia Laszlo
  • Caldwell
  • Hangvul
  • Randall
2006 Neverwinter Nights 2 Haeromos Danny Burstein
  • Kapłan Cienia
  • Duch Grzmiącego Brzucha
2006 Paradise Król Rodon
  • Książę Madargane
  • Kapłan-uzdrawiacz w Molgrawe
2006 Tom Clancy´s Splinter Cell: Double Agent Irving Lambert Don Jordan
2007 Harry Potter i Zakon Feniksa Severus Snape Allan Corduner
2007 Infernal Carlos Mikołaj Müller
2007 Ratatuj Auguste Gusteau Brad Garrett
2008 Alone in the Dark Hermes Trysmegiste Michael Cullen
2008 Avencast: Rise of the Mage Narrator
  • Archibald
  • Istarus
2008 Fallout 3 Ahzrukhal Mike Rosson
2008 Heroes of Might and Magic V: Dark Messiah Kha-Beleth
2008 Heroes of Might and Magic V: Dzikie hordy Hangvul
  • Malfroy
  • Czarodziej #1
  • Czarodziej #2
  • Prorok #3
  • Dżin
  • Zjawa
2008 Legend: Hand of God Jurg
  • Ramus
  • Karim
  • Ovendelon
2008 Sam & Max: Sezon 1 Abraham Lincoln Roger L. Jackson
2008 So Blonde: Blondynka w opałach Członek plemienia Voo Doo
  • Czart
  • Siepacze
  • Strażnik kamieniołomu
  • Strażnik obozu jenieckiego (jedna kwestia)
  • Szef gangu
2009 Dragon Age: Początek Uldred Barry Dennen
  • Aldous
  • Pomiot
  • Demon Gnuśności
  • Barlin
  • Archont Hessarian
2009 Empire: Total War Polscy biskupi
2009 Harry Potter i Książę Półkrwi Severus Snape James Faulkner
2009 Neverwinter Nights 2: Gniew Zehira Khelgar Żelazna Pięść
  • Huldur
  • Jordan Wright
  • Shoudul od Czaszek
  • Marynarz
2010 Mass Effect 2 Werbownik Krwawej Hordy
Krogański biznesmen
2011 Disciples III: Wskrzeszenie Lord ciemności
2011 The Elder Scrolls V: Skyrim Mehrunes Dagon Victor Raider Wexler
Smok

Filmy animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1998 Książę Egiptu Strażnik
1999 Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli Wazuwiusz Jim Cummings
Miecz w kamieniu
2009 Wyprawa po magiczne serce Starszy Rollisów

Seriale animowane

Rok Tytuł Rola Aktor w wersji oryginalnej
1997 Batman Grant Walker (odc. 84) Dan O'Herlihy
2005 Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster
2006 Batman: Animacje Wielebny Michael Stromwell Paul Dooley

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.